Testování trackingu jako základ férové spolupráce mezi affiliate partnerem a e-shopem. | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Testování trackingu jako základ férové spolupráce mezi affiliate partnerem a e-shopem.

Tracking support PC

Jaké postupy volíme při testování trackingu

Je nezbytnou součástí spuštění Aff programu. Bez řádně otestovaného trackingu nemůžeme vědět zda inzerent odesílá správné informace o objednávce a zároveň naši kolegové v CJ by nesměli účet inzerenta spustit. Pokud by se spustil účet, který nebyl řádně otestován, hrozilo by, že partneři, kteří by na web vodili zákazníky by nedostávali správne provize, v nejhorším případě by reklamu dělali “zadarmo”. Díky tomu, že tracking testujeme velice detailně, můžeme zaručit, že spolupráce s námi je transparentní a výhodná pro obě strany, jak partnery, tak inzerenty. (Partneři dostanou to co si zaslouží a inzerent neplatí za něco co nemusí)

Dokonalá kontrola správného nasazení trackingu je nezbytnou součástí spuštění affiliate programu v síti CJ.com. Je obecně známo že podstatou affiliate marketingu je platba předem nastavené provize po realizaci objednávky návštěvníka, který přišel od affiliate partnera do e-shopu. Pokud by tracking na straně e-shopu nefungoval správně, přicházel by affiliate partner o provize za zákazníky, kteří z jeho webu přicházejí do e-shopu nakupovat. E-shop by také nevěděl jestli platí provize za realizované objednávky za různé kategorie zboží ve správné výši. Kvůli tomu kontrolujeme a testujeme tracking, který je nasazen na e-shopu velice detailně a precizně. Díky transparentnosti dat o návštěvnosti a kompletního přehledu obsahu objednávek, mají jak e-shop tak affiliate partner jistotu že dochází k férovému obchodnímu vztahu. Jaký druh trackingu používáme už od léta 2020 jsme psali v tomto článku.

Jak testování u nás ve VIVnetworks, která je výhradním operátorem sítě cj.com v CEE, probíhá?

Testování můžeme rozdělit podle způsobu dokončení objednávky zákazníkem na daném e-shopu, do několika typů.

  • testování trackingu  při platbě s dobírkou nebo bankovním převodem
  • testování při platbě kartou
  • testování s použitím slevového kódu
  • testování s použitím odložené platby např. Twisto, Mallpay atd.

Testování jako takové lze rozdělit na 3 typy testu podle způsobu, jak je objednávka dokončena:

  • testování platby s dobírkou/ bankovním převodem
  • testování platby kartou
  • testování se slevovým kódem

V prvním testu prověříme, zda se měřící URL vůbec  zavolá, zda obsahuje správné údaje o objednávce – je zapotřebí, aby ceny produktů a zároveň i pak celková hodnota objednávky byla bez DPH, bez ceny za dopravu, případně i bez dalších poplatků za zpracování apod.

Je to nutnost, protože se z celkové hodnoty objednávky počítá provize pro partnera, který zákazníka na web přivedl a proto je potřeba aby byly ceny produktů v objednávce co “nejčistší”. 

V prvním testu prověříme, zda při realizaci objednávky touto metodou dojde k předání informací o objednávce ze serveru e-shopu (podrobně jsme psali v tomto článku) a v případě nasazení Universal Tagu i z prohlížeče zákazníka, do technologie CJ.com. Zkontrolujeme jestli  údaje o objednávce jsou zaznamenány správně – je nezbytné, aby hodnoty produktů a zároveň i celková hodnota objednávky byla bez DPH, bez ceny za dopravu, případně i bez dalších poplatků za zpracování, protože provize pro partnera, který zákazníka na web e-shopu přivedl se automaticky vypočítá na základě produktových informací z trackingu. Nedává tedy logiku, aby partner dostával provizi i z těchto dodatečných daní nebo poplatků.

Při testu s platbou kartou zjišťujeme zda se výsledek odesílá po dokončení objednávky před či po přechodu na platební bránu a zda jsou e shopy schopny zpětně spárovat platbu s uloženým id prokliku. Některé e shopy nemají přechod na platební bránu vůbec. V takových případech tento test neprovádíme. Riziko toho, že by se výsledek neodeslal vzniká pouze v případě, kdy dochází k přesměrování na platební bránu a zákazník tím tak opouští daný web inzerenta. V tu chvíli je zapotřebí otestovat to, že po návratu z platební brány (případně ještě před přechodem na platební bránu) dojde k zavolání měřící URL a tím se tak výsledek dostane do systému CJ.com

Při testu nákupu  platby kartou zjišťujeme zda se výsledek a informace o realizované objednávce  odesílá po dokončení objednávky před či po přechodu na platební bránu, kdy většinou zákazník opouští web e-shopu a zda je e-shop schopen zpětně spárovat platbu s uloženým ID prokliku. Některé e-shopy nemají přechod na platební bránu vůbec. V takových případech tento test neprovádíme. Riziko toho, že by se informace o objednávce neodeslaly vzniká pouze ve výše uvedeném případě, kdy dochází k přesměrování na platební bránu a zákazník tím opouští daný e-shop. V této situaci je zapotřebí otestovat, že po návratu z platební brány (případně ještě před přechodem na platební bránu) dojde k předání informací o konverzi prostřednictvím zavolání  měřící URL a tím se tak výsledek dostane bezpečně do technologie  CJ.com

A v poslední řadě je i test se slevovým kuponem. Jelikož trackování umí předávat informace o slevách je třeba to vyzkoušet také. Proto všechny inzerenty žádáme o slevové kupony ještě před zahájením testování. Kupon může být jakýkoliv, za nás je jediné specifikum a to aby byl kupon použitelný opakovaně, kdyby bylo třeba provádět test několikrát. Jak bylo zmíněno ve článku výše – provize se počítá pro partnery s celkové hodnoty a ta musí být pouze za produkty, které zákazník nakoupil. Správně se nemá do výsledku zohledňovat cena za dopravu a podobně. Proto je testování s kuponem nezbytnou součástí a tím tak můžeme zaručit, že inzerent nebude platit vyšší provize, než by reálně měl. 

Test při nákupu se slevovým kuponem provádíme i v případě, že v současné chvíli tuto metodu resp. slevové kupony e-shop nepoužívá. Předcházíme tím situaci, která může nastat v budoucnosti, kdy e-shopu tato marketingová strategie bude dávat smysl a zařadí  ji do svých prodejních taktik. Protože testování může probíhat několikrát, tak od e-shopu potřebujeme dodat slevový kupon, který se dá použít opakovaně. Jinak samozřejmě platí, že v affiliate může e-shop používat i jednorázové slevové kódy. Jak bylo zmíněno ve článku výše – provize se počítá pro partnery z hodnoty jednotlivého zboží očištěného o hodnotu slevového kuponu. Tracking umí předávat informaci o slevách a to znamená, že partner dostane provizi za zboží, které zákazník reálně zaplatil, tedy po slevě. Testováním nákupu s  kuponem garantujeme, že inzerent nebude platit vyšší provize, než by reálně měl. 

Při testování s odloženou platební metodou Twisto, MallPay podobně jako u platby kartou sledujeme kdy a zda vůbec dojde k předání informace o konverzi. K změření konverze by zde mělo docházet standardně ihned po odeslání objednávky

Dodatečná výhoda

Pokud má inzerent nastavenou rozdílnou provizi pro různé druhy zboží, produkty nebo kategorie, tak při testu kontroluje, zda jsou produkty zařazeny ve správné provizní skupině a že se tak partnerům přizná  správná provize pro daný produkt.

Při každém testování se  snažíme neprovádět reálné platby a kde nám to formuláře pro dokončení objednávky dovolí vyplňujeme, že se jedná o testovací objednávku nebo kontaktujeme support klienta s informací o realizaci testovacích objednávek. 

Support

Z VIVnetworks dodáváme podrobný  návod  a nabízíme technickou konzultaci (e-mail, telefon, call) jako  support pro nasazení trackingu. Nelze z naší strany provádět opravy trackingu jako takového (jedná se o zásah do e-shopu). Opravy, na základě našeho zjištění při testování,musí inzerent provádět na svém e-shopu sám. 

Fyzicky jsme schopni e-shopu pomoci pouze při implementaci trackingu přes Google Tag Manager (GTM). V takovém případě jsme schopni provést kompletní nasazení client-side verze trackingu tzv. Universal tagu, který doplňuje S2S tracking a významně rozšiřuje funkcionalitu.  Inzerent nám  nasdílí přístup do svého Google Tag Manageru a zároveň by měl mít dostatečně obsáhlou datovou vrstvu, aby bylo možné zaznamenat všechny potřebné informace jako ID produktů, ceny produktů (cenu bez DPH), počet produktů skladem, sleva, kupon, číslo objednávky atd. Přítomnost nezbytných údajů v datové vrstvě je podmínkou implementace přes GTM.

Stejně tak jsme schopni poskytnout e-shopům nástroje na rychlou implementaci v případě  e-shopových řešení jako jsou Shoptet a Upgates.

Od roku 2020  jsme začali implementovat s e-shopy  S2S tracking s kombinací s Universal Tagem a dosud  jsme provedli vyšší stovky testů, které jsou samozřejmě časově náročné avšak zajišťují oběma stranám maximální bezpečnost a transparentnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The website is operated by webon.cz