Způsob schvalování a stornování provizí v CJ.com | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
Aktuální články, VIVnetworks

Způsob schvalování a stornování provizí v CJ.com

cancelled

Čas od času se nám stává, že se ptáte, jak vlastně v CJ probíhá schválení (nebo stornování) provize. V tomto článku se tedy pokusím podrobně popsat, jak to se storny v CJ.com je!

Na úvod

Objednávky (a tím pádem i provize) se do CJ propisují v reálném čase, tak jak jsou dokončeny v e-shopu. Se zpožděním maximálně dvou hodin od jejich uskutečnění u obchodníka vidíte objednávky i ve svém CJ účtu. V CJ tedy vidíte všechny objednávky, kde zákazník klikl ve svém košíku na tlačítko „ODESLAT OBJEDNÁVKU“.

Sami to ale znáte, ne vždy si nákup dobře rozmyslíme, nemusí nám sedět velikost, barva, materiál, druhý den potkáme v obchodě tu samou věc za polovinu apod. Prostě si svůj nákup rozmyslíme a zboží si buď nedojdeme vyzvednout, nebo ho v zákonné lhůtě vrátíme zpět do e-shopu.

 

 

Jistě všichni pochopíte, že v tomto případě e-shop nerealizuje žádný zisk (protože objednávka reálně neproběhla) a proto nevyplácí ani provizi. Musí tedy do CJ poslat informaci, že objednávka 1234, která se do systému propsala, byla vrácena a že za ní tudíž nechce provizi vyplácet.

Objednávka může být stornována buď celá (koupíte si televizi, která je ale nakonec na váš obývák moc velká a tak ji pošlete e-shopu zpátky), nebo jen částečně (koupíte si tričko v modré a zelené barvě, modrá vám ale nesluší a tak ho vrátíte a necháte si jen zelené). S částečnými storny se setkáte nejčastěji právě v módě (Baťa, Zoot).

Jak to vypadá v CJ?

Pokud je daná objednávka stornována, v CJ se to projeví tak, že se vám v reportu (Reports – Transaction) objeví objednávka se stejným Order ID ale v záporné hodnotě (pozn. co je v CJ v závorce je „mínus“).

Pokud je Sale Amount obou objednávek shodná, znamená to, že objednávka byla stornována celá. Pokud je Sale Amount uvedená v závorce nižší než původní, znamená to, že byla stornována jen část objednávky a část zůstala zachována – z toho zbytku samozřejmě získáte svou provizi.

  • CELKOVÉ storno:

  • ČÁSTEČNÉ storno:

Kolik provizí mi tedy bylo stornováno?

Výši stornovaných provizí zjistíte v transakčním reportu (Reports – Transaction) ve sloupci Corrected Amount. Corrected Amount je provize, která byla stornována, Publisher Commission je to, co vám zůstalo.

Jak inzerent storna provádí?

Storno se ve většině případů děje jednou měsíčně pomocí standardizovaných souborů, které inzerent posílá do CJ. Zkontroluje, které z uskutečněných transakcí byly stornovány nebo vráceny a tato data pak přepošle do CJ. Zde automaticky dojde ke stornu.

Do kdy mi může inzerent transakci stornovat?

To záleží na tom, jaký způsob schvalování má e-shop nastaven v CJ.

Inzerenti, kteří mají v podmínkách uvedeno Locking period – Standard, mohou transakce z jednoho měsíce stornovat vždy do 10. dne následujícího měsíce (transakce s Event Date v srpnu tak může být stornována nejpozději do 10. září). Po tomto datu se změní stav transakce (Status) z „New“ na „Locked“ a vy už víte, že provize je vaše. Všechny transakce daného inzerenta se vám tedy uzamknou (změna stavu na „Locked“) v 1 den a to 11. den v měsíci.

  • Locking period – STANDARD

Někdy se může stát, že inzerent potřebuje pro schválení vybraných transakcí (většinou z konce měsíce) trochu delší období. V tom případě změní Status transakce z „New“ na „Extended“ a získá tím 1 měsíc navíc, tj. srpnová transakce ve stavu Extended může být stornována až do 10. října.

Jestli se teď ptáte, proč to e-shop dělá, tak odpověď je jednoduchá. Vezměte si objednávku z posledního týdne srpna. Než dojde k expedici, než si ji zákazník převezme, než uplyne zákonná doba 14 dní na vrácení atp. Dny se postupně načítají a často 10. září e-shop ještě vážně neví, jak to s transakcí dopadne a proto si zažádá o trochu delší čas na své vyjádření.

Inzerenti, kteří mají v podmínkách uvedeno nikoli Locking period – Standard ale Locking period – Custom a dále přesný počet dní (většinou 20, 40 nebo 60) mají na schválení transakce přesně tento počet kalendářních dní.
Transakce z 1.8. tedy schvalují do 21.8. (20 dní na schválení), do 10.9.2016 (40 dní na schválení), do 30.9.2016 (60 dní na schválení) atp. Transakce se tedy uzamykají (mění stav na „Locked“) postupně, tak jak byly realizovány v jednotlivých dnech.

Inzerenti, s tímto způsobem schvalování nemají možnost si období pro storno dále prodlužovat! Nemohou tedy měnit stav transakcí na „Extended“.

  • Locking period – CUSTOM

Shrnutí jednotlivých typů stavů transakce (Status):

  • New – nová transakce, u které ještě neuplynula doba na storno = provize může být ještě stornována/upravena
  • Extended – transakce, u které si inzerent prodloužil dobu na storno o jeden měsíc = provize může být ještě stornována/upravena
  • Locked – transakce, kde již doba na storno uplynula = provize již nemůže být stornována/upravena
  • Closed – transakce u které vám již provize byla připravena k vyplacení nebo vyplacena

Transakce je nejprve ve stavu New (případně Extended) a to do té chvíle než uplyne doba na její případné storno. Pak se stav změní na Locked, takovou transakci již nelze nijak upravovat, provize už je definitivně vaše. Posledním stavem je stav Closed – provize za tuto transakci je již reálně připravena k vyplacení nebo dokonce vyplacena.

Kdy mi peníze přijdou na účet?

Peníze jsou ze CJ odesílány obvykle kolem 20. dne v měsíci. Jestli již byly v daném měsíci peníze odeslány (nebo kdy naposledy se tak stalo) zjistíte v Payment Status (odkaz se objeví po kliku na stav vašich provizí na horní liště CJ).

Pokud by i po přečtení tohoto článku přetrvávaly nějaké dotazy a nejasnosti, neváhejte se prosím obrátit na podpora@vivnetworks.com. Dotazy vám zde rádi zodpovíme a zároveň je využijeme jako zpětnou vazbu a článek na jejich základě doplníme.

Děkujeme

The website is operated by webon.cz