„V SEO bývají problémy na první pohled neviditelné, firmy je často odhalí až když je pozdě,“ říká Ján Januška | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

„V SEO bývají problémy na první pohled neviditelné, firmy je často odhalí až když je pozdě,“ říká Ján Januška

oooo

Mnoho českých a slovenských firem se podle něj obrací na SEO specialistu až v momentě, kdy je pro ně pozdě. V SEO údajně bývají chyby na první pohled neviditelné, firmy za ně ale platí výrazným propadem ve vyhledávání. Co je třeba si pohlídat, aby se Google stal spojencem vašeho online podnikání a nikoliv vaším nepřítelem? Na to nám na Affiliate konferenci odpoví Ján Januška, který před časem založil startup Spotibo, mezinárodní agenturu pro technické SEO.

Ve světě SEO se pohybuješ už víc než 10 let a ve Spotibo pomáháte firmám vyhledávat SEO issues s negativním dopadem na jejich stránky. Firmy díky vám mohou nyní obstrávat pokročilé SEO analýzy třikrát rychleji. Myslíš, že vlastní analýza SEO už je dnes ve většině firem běžnou rutinou nebo v tomto ohledu ještě stále máme co vylepšovat?

Firmy, ktoré vyrástli na online, na výkonnostnom marketingu, majú SEO oveľa lepšie zvládnuté, než ostatní. Je to dané ich povahou, nastavením tímu.

Mnohé ďalšie značky, vrátane známych, zaostávajú. Aj napriek tomu, že vyhľadávače majú populárne značky radi. Avšak tým, že na SEO nemyslia, často robia zbytočné chyby. Sami si hádžu polená pod nohy, napríklad ak sa kvôli technickej chybe vyhľadávač vôbec nedostane k obsahu. Stretávam sa aj s tým, že hoci investujú desiatky tisíc do obsahu a PR, na SEO sa to príliš neprejaví. Pritom by to často stačilo urobiť trochu inak.
Úroveň SEO v Čechách je o kus vyššia než na Slovensku. No zlepšuje sa to aj u nás. Je čoraz zložitejšie presadiť sa. Tí, pre ktorých je SEO zaujímavým zdrojom návštevnosti a aktívne ho neriešia, je najvyšší čas začať. V budúcnosti to bude oveľa náročnejšie. Čím skôr začnete, tým väčšiu výhodu získate.

V SEO je úspešných aj obrovské množstvo webov, ktoré sa SEO nikdy príliš nezapodievali. SEO špecialistu oslovia až v momente, keď sa razom prepadnú, alebo si všimnú, že už dlhé mesiace postupne klesajú. A to je väčšinou neskoro.

Na Affiliate konferenci budeš mluvit o tom, na co je třeba si dát u optimalizace pozor, aby se náš web nerozbil v Google vyhledávači. Můžeš uvést příklad nějaké chyby, která se často opakuje?

Nevšímavosť. Ak sa niečo prihodí a zostane to týždne bez povšimnutia. Stretol som sa aj s tým, že si nikto nevšimol prepad webu niekoľko mesiacov. Ale to je výnimka.
Skôr sa stáva, že problém na prvý pohľad nevidno. Na celkovej návštevnosti zo SEO to nie je príliš vidieť, no pritom mohla vypadnúť nejaká sekcia na webe (kategória v e-shope, blog,…). Alebo sa problém plíži, návštevnosť klesne každý mesiac o pár percent.
Veľmi rizikový je aj redizajn webu, kde sa za chyby platí veľmi tvrdo. Návštevnosť môže zletieť aj o polovicu. Ak nechtiačky zakážete indexáciu všetkých stránok alebo máte nešťastný preklep v súbore robots.txt, zletí úplne. Celkovo, problémy sa najlepšie skrývajú tam, kde nie sú vidieť. V nastavení indexácie, canonical tagu, v alternatívnych popiskoch obrázkov, v nenápadnom použití Javascriptu a podobne. Čím je web robustnejší, pracuje na ňom viac vývojárov, tým je náchylnejší na vznik chýb. Pred nasadením novej verzie je už testovanie pomerne bežné. Avšak na testovanie z hľadiska SEO sa väčšinou zabúda.

Co podle Tebe bude pro SEO největší výzvou v blízké budoucnosti?

Najväčšou výzvou bude popasovať sa s faktom, že Google sa transformuje z vyhľadávača na „odpovedač“. Výrazne napreduje v tom, aby na vyhľadávacie dotazy priamo odpovedal a neodkazoval na iné stránky. Respektíve ak odkáže, chce z toho províziu. Niekde sa mu to darí viac (napríklad v poskytovaní ubytovania), niekde menej. 

Najsilnejším konkurentom na Google je teda paradoxne v niektorých odvetviach samotný Google. Dôležité bude sledovať a odhadovať, kde všade bude pretláčať vlastný obsah. A včas na to reagovať.

Ján Januška vám už brzy na 14. Affiliate konferenci ukáže, jak (zejména) automaticky sledovat nejdůležitější SEO faktory a odhalit problémy dřív než vyhledávače. Neváhejte a kupujte vstupenky právě teď v našem portálu.

 

Chci se registrovat

 

 

 

The website is operated by webon.cz