Jak se změní podnikání affiliate partnera prozradí Vladan Hejnic na konferenci v Bratislavě | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Jak se změní podnikání affiliate partnera prozradí Vladan Hejnic na konferenci v Bratislavě

circle-cropped

Před 10 lety, kdy affiliate marketing na českém trhu nebyl ještě běžný pojem, spoluzaložil ve spolupráci se sítí cj.com společnost VIVnetworks.com – ta se za tu dobu stala největší affiliate platformou ve střední a východní Evropě. Pro e-shopy se affiliate marketing stal standardním online kanálem. Jak využívají toto momentum ti nejúspěšnější partneři a jak se mění přístup inzerentů? Zeptali jsme se Vladana Hejnice.

V affiliate marketingu jsi začal v roce 2009, určitě jsi zažil spoustu dynamických změn v oboru. V čem se za tu dobu affiliate prostředí změnilo pro partnery nejvíc?

Změnilo se toho hodně. Už jen vzdělanost inzerentů, kteří dnes umí seriózně spolupracovat. Dříve to bylo hodně o nedůvěře, která pramenila z nezkušenosti a špatných začátku s MFA weby, spam e-mail farmami a překlepovými doménami. Ale to uz je naštěstí za námi a dnes tu máme jasná pravidla a zkušené lidi na obou stranách. Díky tomu jsou i inzerenti směrem k partnerům mnohem sdílnější a ochotnější jim poradit. V naší síti například usilujeme o to být transparentní k oběma stranám, a umožnit proto partnerům radit se s inzerenty napřímo. Největší současnou výzvou je určitě masovější přímá spolupráce mezi partnerem a inzerentem.

Na 5. Affiliate konferenci budeš mluvit o tom, jak se změní podnikání v affiliate marketingu a hlavně proč. Domníváš se, že je důležité upevňovat vztah mezi inzerenty a partnery. Co to podle Tebe v praxi znamená?

Nejvíce problémů plyne z chybějící komunikace. Je to stejné jako v jakémkoliv vztahu. Mnohdy žijeme v domněnkách. Vidím to dnes a denně na sociálních sítích. Zde se bohužel nejvíc vyjadřují ti, kdo často nemají s tématem affiliate marketingu ani nic společného a pouze šíří online bulvární teze. Věřím, že by určitě bylo smysluplnější, kdyby místo toho budovali konstruktivní diskuzi, která by nám a affiliate komunitě pomohla se zlepšovat. Ta se ale nevede na sociálních sítích. Samozřejmě jsme rádi za každého, kdo se v affiliate komunitě snaží komunikaci posilovat a uvědomuje si její význam pro rozvoj oboru. Velkou výzvou pro affiliate partnery je osmělit se a přijít se svým nápadem ještě před realizací za inzerentem. Mně osobně to připadá jako přirozený krok než začnu investovat peníze do svého projektu. Na konferenci bych například rád sdílel některá doporučení, s kým má smysl se u inzerenta za účelem realizace projektů setkat, jak si získat jeho pozornost, jak s inzerenty diskutovat svoji představu o projektu a co je třeba mít neustále na mysli, abyste dosáhli úspěšné spolupráce. Vlastně stejný princip – jen v trochu jiných oborech – používám úspěšně už 27 let. Několikrát jsem byl u diskuzí mezi inzerentem a partnerem a viděl jsem dva lidi, kteří při dostatečně otevřené mysli našli společný zájem. Dokonce byl inzerent schopen sdílet s partnerem, co mu v online businessu funguje a co ne. Zažil jsem i diskuzi, při které inzerenti radili partnerům, jak a na jaké zákazníky se zaměřit, protože trh není ještě obsazený, ale inzerent sám nedokáže na trend reagovat. To je opravdu velmi časté, že kolegové inzerenti vidí příležitost, ale nemají čas ji využít, a v tu chvíli rádi sdílí know-how s partnery. Je to pro ně výhodnější než příležitost nechat konkurenci.

Chystáte v blízké době nějaké novinky pro své klienty jako reakci na současné trendy a výzvy v affiliate marketingu?

V Affiliate marketingu, tak jako v celém online marketingu, obecně hrají čím dál větší roli data. Proč? V datech se můžete dočíst mnoho pravdy o vašem projektu a nežijete pak v domněnkách. Rozhraní CJ.com, se kterým pracujeme, je propracované co se týká reportingu a detailů o trafficu, objednávkách a výkonnosti vůbec. V minulosti byla nicméně jeho velkou nevýhodou chybějící česká verze, uživatelé byli dlouhodobě odkázání pouze na anglickou mutaci rozhraní. To je nyní jinak – úplnou novinkou je totiž česká verze rozhraní, díky které věřím, že zájem o práci s daty bude mnohem větší. Další novinkou CJ je možnost v rozhraní nabídnout inzerentovi speciální spolupráci. Inzerent si tu může vyhledat partnerův popis projektu/kampaně a zároveň návrh jiných než standardních podmínek. Na druhé straně zde najdete i nabídky od inzerentů, pokud mají nápad, jak s partnerem spolupracovat na něčem nestandardním. V CJ platformě se to jmenuje Placements (nabídky / objednávky). Je to mnohem jednodušší než přes e-maily, protože je na to navázán i schvalovací proces a nastavení podmínek pro partnera. Je to opravdu jednoduché a rychlé.

Vidíš nějaký rozdíl mezi partnery na Slovensku a v Čechách nebo jiných zemích, kde máte své klienty? Pokud ano, v čem ten rozdíl spočívá a jaké to pro partnery generuje příležitosti nebo problémy?

Slovenský trh je opravdu jiný a my to respektujeme. Je zde mnohem méně inzerentů – myslím obecně na online trhu – a mají logicky i menší obraty. Partneři ze Slovenska i z jiných menších zemí (Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko), kde affiliate není lokálně tak rozvinutý (především ze strany inzerentů), se už dnes soustředí na jiné trhy. Většinou expandují na český trh a dále na anglicky hovořící trhy. Přes mezinárodní affiliate síť se dnes dostanou do celého světa. Určitá skupina využije i svůj druhý jazyk (např. maďarštinu) a má své projekty i v Maďarsku – to je ale upřímně velmi vzácné. Tento trend jde ruku v ruce s nabídkou inzerentů v těchto zemích. Pokud bude dostatečná nabídka v Maďarsku, tak i partneři se zaměří na tyto menší trhy. Partnerské projekty v jiných zemích jsou velmi podobné, tedy nemusíte vymýšlet pro jiný trh něco absolutně nového. Musíte odchytnout ty lokální nuance a mít vyladěný překlad.

Proč by měli partneři a inzerenti přijít na Tvoji přednášku?

Velmi rád bych s partnery rozvinul diskuzi o současných výzvách a budoucnosti affiliate marketingu a otázkách zlepšení komunikace s inzerenty. Vynasnažím se reagovat na veškeré otázky a podněty a rád pomohu s řešením překážek, na které partneři a inzerenti občas narazí a začnou váhat, jestli jdou správnou cestou. Pořád je co zlepšovat, proto věřím, že sdílení názorů a zkušeností ostatních může naše podnikání pouze obohatit. Já se budu snažit předat to, co jsem se naučil v businessu za 27 let a v affiliate za posledních 10 let. Věřím, že výsledky, které za námi stojí, jsou zárukou, že je co předat dále.

 

Přijďte se o rozvoji spolupráce v affiliate marketingu dozvědět více už za dva týdny na 5. Affiliate konferenciu v Bratislavě. Neváhejte a pořiďte si vstupenky právě teď v našem portálu.

 

Chci se registrovat

The website is operated by webon.cz