Stav Affiliate v Čechách a na Slovensku v roce 2017 | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Stav Affiliate v Čechách a na Slovensku v roce 2017

graph-163509_960_720

Každoročně se na začátku roku roztrhne pytel s různými čísly, jak si vede jaká firma na poli affiliate marketingu. Ať jsou čísla uvěřitelná či nikoliv, každý nový inzerent má možnost si ověřit referenci na poskytovatele affiliate řešení u inzerentů, kteří už Affiliate provozují v affiliate síti nebo využívají některý ze softwarových nástrojů  u nás dostupných. V naší síti VIVnetworks.com nabízíme novým inzerentům, kteří se chtějí  pustit do affiliate,  referenci na kvalitu fungování a služeb naší sítě u stávajících e-shopových gigantů, jako je např. Kasa, Mall, Euronics, Zoot, Baťa, Notino  a  dalších. V našem portfoliu máme téměř 300 inzerentů, kteří mohou předat své zkušenosti. Další možností je zúčastnit se Affiliate konference, na které pravidelně vystupují odborníci na výkonnostní marketing a kde pravidelně vystupují úspěšní inzerenti využívající služeb sítě.

Nejvíce diskutované číslo je obrat affiliate marketingu v České republice. U affiliate musíme zohlednit i o jaký druh affiliate se jedná. Nejrozšířenější typy affiliate spolupráce jsou dva. Produktový affiliate, kde affiliate partner inkasuje provizi až po realizaci objednávky zákazníka v e-shopu. Druhým je lead generation, který má více méně s prvním typem společné pouze odměňování partnera za akci, kterou je lead.  Myslím, že celkové číslo obratu v affiliate  nikdo dát dohromady nedokáže, i když se o to hodně lidí snaží. Spíše každý sklouzává k odhadům, protože společnostem, kterým affiliate nefunguje, se čísla zveřejnit nechce a ti, kterým affiliate marketing běží dobře, je zase ponižují, aby konkurence tento výkonnostní marketing nezačala využívat také. Ve VIVnetworks.com zveřejňujeme čísla agregovaně, protože u žádného klienta nemáme svolení je zveřejňovat. Můžeme procentuálně interpretovat čísla i u velkých inzerentů jako je Kasa, Euronics, Baťa nebo Zoot, kde podíl affiliate dosahuje více jak 13% obratu eshopu, každý si potom může sám dopočítat jaký podíl má affiliate  v případech eshopů s obraty v miliardách Kč. My se na affiliate a jeho potenciál díváme z pohledu celkového obratu v e-commerce, která byla za minulý rok v Čechách téměř  100 miliard. Toto číslo je náš limit.

Neustále zvyšovat tržní podíl a růst meziročně o více jak 40%  je možné, pokud vám funguje support a připojujete měsíčně stovky aktivních partnerů, kteří generují objednávky, a nezkouší affiliate pouze ze zvědavosti. Do tohoto promazaného kolečka snadno připojíte další zajímavé inzerenty, kteří jsou hned od začátku mile překvapeni počtem objednávek, který jim affiliate přivádí. Samozřejmě těchto výsledků dosahujeme s podporou  marketingových a PR oddělení inzerentů, jejich pozicí na trhu, unikátnosti zboží, velikostí nabízené provize a mnoha dalšími aspekty.

Nejdůležitějším faktorem úspěchu v affiliate marketingu je počet kvalitních a aktivních affiliate partnerů. Většina affiliate odborníků uvádí množství partnerů připojených do jednotlivých programů. Zkušení affiliate manažeři, ale vědí, že počet připojených partnerů ještě neznamená úspěšný affiliate program. Kladou důraz na kvalitu partnera a jeho aktivitu v affiliate síti. My např. uvádíme pouze počet aktivních affiliate partnerů, jelikož cj.com ruší účty všem partnerům, kteří za posledních 6 měsíců nevygenerovali žádný prodej. Díky tomu udržujeme naši síť složenou pouze z aktivních partnerů.

Při pohledu na jména a společnosti, které vidím na předních místech v TOP partnerech, mě mile překvapila jedna skutečnost. Stále více affiliate partnerů pro mě bylo neznámých. Tak jsem si na začátku roku dal práci s rozborem affiliate partnerů připojených do naší affiliate sítě a zjistil jsem zajímavý trend. Za poslední 2 roky přibývá rychlým tempem počet velkých nových affiliate partnerů, kteří dříve o affiliate ani nevěděli a objevili jeho potenciál čistě ze zvědavosti, když hledali na internetu další zdroje výdělku. Po prozkoumání 50 TOP partnerů ve statistikách za uplynulý rok je z nich 70% nových, tedy připojených od roku 2015 včetně.  Toto číslo je pro affiliate inzerenty skvělá zpráva. Většinu už z  těchto partnerů neznám osobně, a proto jsem si zjistil některé informaceo těchto partnerech. V drtivé většině jsou to programátoři, majitelé nebo zaměstnanci developerských firem, kteří objevili kouzlo affiliate marketingu, kde nikdo nemusí nikde běhat a shánět do svého projektu reklamu, ale jednoduše si sáhne pro affiliate reklamu k nám do sítě a ihned generuje provize. Tato nová generace affiliate partnerů využívá ve své práci pokročilé technologie na zvyšování zisků a mnohem častěji od nich dostáváme  dotazy typu jaký affiliate program je pro mne vhodný? Co mohu udělat abych se dostal k vyšším provizím? Máte nějakou zkušenost, jak navýšit na tom či onom projektu množství objednávek a tím i velikost provizí?  Noví affiliate partneři to mají dnes jednodušší hlavně v tom, že si neprošli strasti affiliate marketingu v jeho začátcích před rokem 2010, kdy mnoho firem, které měli svůj vlastní affiliate, nevyplatilo provize svým partnerům. I když jsou tyto články zklamaných affiliate partnerů stále k dispozici na různých forech a blozích, nové affiliate partnery už nestraší. Částečně tomu přispívá i počet affiliate programů velkých a prověřených e-shopů a skutečnost, že v naší affiliate síti si inzerent předplácí provize dopředu. To znamená, že affiliate partner zapojený k nám do sítě má jistotu, že o své provize v případě finančních problémů inzerenta nepřijde. Za pravdu tomu dává i vyplacení všech provizí partnerům inzerenta NákupVAkci, který nečekaně ukončil fungování v polovině prosince 2016.

Affiliate marketing má u nás slušně našlápnuto, má kam růst a to je dobře!

 

Robert Studený, Founder & COO VIVnetworks.com

The website is operated by webon.cz