Jak importovat XML feed do Wordpressu a tvořit tak affiliate katalog | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
Aktuální články, VIVnetworksVIVnetworks

Jak importovat XML feed do WordPressu a tvořit tak affiliate katalog

untitled-12-128

V dnešním článku se podíváme, jak se dá jednoduše importovat XML feed do klasického WordPressu a tím tedy začít tvořit affiliate katalogy.

Co je to XML feed?

XML feed, neboli produktový feed eshopu je soubor, který obsahuje informace o jednotlivých produktech konkrétního eshopu. Obsah produktového feedu se liší dle eshopů, avšak každý feed by měl v základu obsahovat alespoň ID produktu, název produktu, cenu, URL adresu a URL adresu obrázku. Tento základ by měl partnerovi stačit pro vytvoření jednoudchého affiliate katalogu, avšak feedy by toho měly obsahovat daleko více.

Za předpokladu, že pro vytváření katalogů používáte redakční systém WordPress, budou potřeba 3 pluginy, bez kterých se neobejdete. První plugin je eshopový plugin WooCommerce, který slouží pro vytváření externích produktů. Pro import produktů budou potřeba ještě WP ALL Import plugin s WooCommerce add-on.

Jakmile máte tyto pluginy připravené a nainstalované ve svém wordpressu, můžeme se pustit do samotného importu.

V prvním kroku je potřeba nastavit URL adresu XML feedu, ze kterého budeme informace stahovat.

Jakmile si feed stáhneme, je potřeba nastavit kam si data budeme importovat. Zvolíme tedy položku „WooCommerce Products“

A pokračujeme na krok 2)

V kroku 2 potřebujeme vybrat prvek (element) feedu, kde se nacházejí informace o produktech, které budeme importovat. Ve feedech dle specifikace Heureka je to z pravidla element „shopitem“

Ve filtrech si pak nastavíte přesně to, co potřebujete, aby se vám importovalo. Vytvoříte si tedy podmínky importu. Já si pro náš demonstrativní účel zadal podmínky následovně:

Chci, aby se mi importovaly produkty, které obsahují výrobce „The Simpsons“ a popisek obsahuje „Pánské tričko“. Samozřejmě si můžete vyfiltrovat vše, dle vašich kritérií, pokud to struktura feedu umožňuje. Předem říkám, že je potřeba si s importem ze začátku hrát a někdy se také hodí pevné nervy 🙂

Nicméně v dalším kroku si nastavíme, které prvky (elementy) se mají zobrazovat v jednotlivých políčkách.

Po pravé straně máme strukturu XML feedu a na levé straně políčka, do kterých jednotlivé elementy budeme přesouvat. Funguje to na principu Drag & Drop a v podstatě si tvoříme výstup, který se nám později zobrazí na webu.

Do Titulku jsem tedy přesunul název produktu („PRODUCT“) a do popisku element „DESCRIPTION“.

Stejně tak postupuji v dalších bodech importu. V kolonce WooCommerce Add-on přijde důležitá část affiliate marketingu. Jakožto produkt type je potřeba zvolit Externí/Affiliate produkt a následně do Product URL vložit vlastní affiliate odkaz (za něj dragnout element URL z XML feedu)

Do kolonky „Button text“ napište text, který chcete, aby byl obsažen v akčním tlačítku. Jelikož tímto odkazem přesměrováváte traffic na eshop klienta, hodí se tam například „Do obchodu“, nebo „Více informací“ apod. Ovšem jako vždy je potřeba testovat 🙂

Dále si nastavíme import obrázků:

Kategorie, štítky, popřípadě to co ještě chcete.

Pak už jen pokračujeme na krok číslo 4 k samotnému potvrzení a zahájení importu:

Jakmile odkliknete, začne se vám nastavený import importovat.

A je hotovo! Import se mi naimportoval do sekce "Produkty" ve WooCommerce pluginu.

Na webu se mi import projevil takto:

 

Závěrem:
Aby affiliate katalog fungoval, je samozřejmě potřeba udělat maximum pro jeho zobrazování ve vyhledávačích.

To už záleží na každém partnerovi, kolik času tomu bude věnovat. Je samozřejmě dobré dělat aktivní linkbuilding, obsahovou část katalogu (jako například blog s články), optimalizovat popisky kategorií, štítků apod.

Pro kvalitu katalogu je také dobré zvolit optimální šablonu, o kterých se budeme bavit v dalším článku.

The website is operated by webon.cz