„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s 'one man show',“ říká zakladatel Kombo.sk | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s ‚one man show‘,“ říká zakladatel Kombo.sk

circle-cropped_7

V online marketingu se pohybuje od roku 2011 a před dvěma lety založil portál Kombo.sk, který je dnes jedním z nejúspěšnějších affiliate portálů na Slovensku. Na 14. Affiliate konferenci Peter Chodelka prozradí, jak lze vybudovat silnou značku a dosáhnout úspěchu za relativně krátkou dobu. Na rozběhnutí affiliate projektu je podle něj ještě stále vhodný čas, proto jsme se ho zeptali, jaké principy jsou podle něj pro úspěch v affiliate klíčové.

 

1) Co je podle Tebe rozhodující proto, aby se affiliate portál stal úspěšným?

Nemyslím si, že je jedna vec, ktorá rozhodne o úspechu alebo neúspechu affiliate portálu. Je to podobné ako iný typ podnikania, musíte byť vytrvalý, veľa pracovať a hlavne sa nevzdávať po pár mesiacoch. Nám tiež s Kombo.sk trvalo až 2 roky, kým sme sa dostali do zisku.

Čo sa týka “úspechu” (ešte ho zďaleka za úspešný nepovažujem) portálu Kombo, tak tam zavážilo niekoľko vecí.

Prvou bolo zameranie na návštevníkov webu, ktorí sú veľmi ďaleko v nákupnom cykle a hľadajú posledné informácie pred vytiahnutím peňaženky. Takže sme im ponúkli recenzie, rebríčky, porovnania, tabuľky…a oni si cez nás niečo vyberú a kúpia.

Druhou bol náš brand. Cítili sme, že ako “Recenzieproduktov”, tak sa volal ten portál pred tým, nebudeme nikdy takí silní ako keď sme rebrandovali na KOMBO. Podľa mňa by na to mali affiliate partneri myslieť už od začiatku a nerobiť ďalší web typu “superproduktynarecenze.cz”, ale skôr ísť cestou budovania silného brandu.

A treťou bol určite tím. Projektu sa chytil Juraj, ktorý je veľmi šikovný manager a vie dobre pracovať s ľuďmi. Našli sme si dve baby na fulltime, ktoré zase tvorili super obsah. No a ja som tomu dával tu strategickú víziu, pričom som už za tie roky vedel, čo funguje a čo nie. Veľa affiliate partnerov všetko robia sami, čo je dobrá stratégia na začiatku, ale s tímom ľudí ten projekt vždy posuniete ďalej ako keď máte “one man show”. Na druhej strane treba však povedať, že som do Komba nalial zo svojich peňazí asi 700 000 Kč, takže platiť ľudí väčšinou dosť drahé 🙂

Aby som to zhrnul, ak chcete byť v affiliate marketingu úspešní, tak 1. buďte vytrvalí, 2. budujte brand, 3. obklopte sa šikovnými ľuďmi a nerobte všetko sami.

2) Kolik zhruba času věnuješ udržování a vylepšování portálu každý měsíc?

Pár hodín týždenne. Ja som v Kombe skôr v pozícií investora a strategického mentora, ako niekoho, kto portál každý deň udržuje a vylepšuje. Ale pred tým som nad webmi trávil aj 12 hodín denne.

Každý affiliate partner si to musí prvých pár rokov odmakať. Preto nováčikom hovorím, aby nič nedelegovali a naopak všetko robili sami. Či už práca s webom, analytika, PPCčka, ja som si napríklad vyskúšal z každého rožku trošku a určite mi to pomohlo následne lepšie delegovať a dohliadať na kvalitu.

3) Co vnímáš jako největší výzvu pro affiliate partnery v blízké budoucnosti?

Myslím si, že affiliate partnerov, ale nie len tých, čaká v budúcnosti veľa výziev. Spomeniem pár z nich:

– Zmeny algoritmu Google, ktoré aj moje projekty dosť za posledné dva roky ovplyvnili,
– oveľa ťažšie presadenie sa v organických výsledkoch,
– upadajúca pozícia Seznamu na trhu, na ktorom určite vyrástlo veľa českých affiliate partnerov,
– zákony EU, ako napriklad ePrivacy a pod., ktoré majú dopad aj na cookies tretích stran,
– zmeny v prehliadačoch a väčší dôraz na anonymitu a bezpečnosť, teraz napríklad Firefox začal defaultne blokovať cookies tretích stran,
– oveľa väčšia konkurencia a zapojenie veľkých hráčov do affiliate marketingu. V USA napríklad New York Times kúpili portál TheWirecutter za viac ako 30 miliónov dolárov (zdroj),
– zvyšujúce sa náklady na obsah, na platenú reklamu, na ľudí,
– kríza.

Trošku negatívna odpoveď, ale je to podnikanie a tam musíte byť pripravení na všetko 🙂

Aby som ale nebol iba negatívny, tak si stále myslím, že teraz je super čas na rozbehnutie affiliate projektu.

V prvom rade je na trhu veľa free nástrojov, s ktorými postavíte veľmi schopný projekt. V druhom rade sa firmy v Čechách a na Slovensku oveľa viac začínajú o affliate marketing zaujímať a začínajú ho brať ako súčasť marketingového mixu. A v neposlednom rade je na internete veľmi veľa zdrojov o podnikaní, affiliate, budovaní webov.

Keď som ja začínal, tak na Slovensku ste nenašli ani jeden podrobný článok na túto tému 🙂 Teraz je toho až až, len treba googlovať, vzdelávať sa a následne tieto vedomosti previesť do praxe.

 

Více o tom, jak budovat silnou značku v affiliate marketingu, řídit perspektivní tým a vytrvat na cestě k úspěchu vám Peter Chodelka přednese 5. listopadu na 14. Affiliate konferenci v Praze. Vstupenky si můžete koupit v našem portálu.

 

Chci se registrovat

The website is operated by webon.cz