„Češi a Slováci jsou odvážní a podnikaví, potenciál maďarského trhu je pro ně obrovský,“ tvrdí Marianna Pajda | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

„Češi a Slováci jsou odvážní a podnikaví, potenciál maďarského trhu je pro ně obrovský,“ tvrdí Marianna Pajda

circle-cropped_6

Marianna Pajda řídí logistickou firmu Csomagküldő.hu (člen Packeta Group, do které spadá i Zasilkovna.cz) a poskytuje odborné poradenství maďarským e-shopům při expanzi do zahraničí. Csomagküldő.hu se díky schopnostem jejího týmu za 4 roky působení blíží k 1 milionu zpracovaných zásilek a meziročně roste o stovky procent. Odbornice na maďarský e-commerce trh na 14. Affiliate konferenci prozradí, na co je třeba se zaměřit, pokud se rozhodujete pro online expanzi do Maďarska.

1) Co bylo podle Vás největší výzvou při expanzi Csomagküldo.hu do Maďarska?

Z pohledu byznysu bylo největší výzvou postavit tým, který by vnímal přínos skupiny Packeta a byl schopen zajistit dynamicky rozvoj maďarské firmy.
Z pohledu expanze na online trh jsme si museli uvědomit, že když do Maďarska vstupuje zahraniční firma, tak největší výzvou je zasloužit si důvěru maďarského zákazníka, protože v případě přeshraničního obchodu je otázka důvěry klíčová.

Řešení zmíněného problémů bych shrnula do 3 bodů:

1 – Budování značky a důvěry k e-shopu začíná průzkumem trhu a správným uvedením značky na trh, v tomto bych doporučila spolupráci s místní marketingovou firmou. Maďaři mají rádi známé značky, v e-shopech s takovým zbožím nakupují velice rádi. Proto, když hodláme na maďarském trhu prodávat výrobek neznámé značky, je nutné na to spotřebitele připravit. V tom může pomoci například kamenný obchod nebo showroom v Budapešti.
2 – Často e-shopy nevěnují pozornost správnosti překladu webu a nastavení dobře fungujícího zákaznického servisu, kde by ideálně měli pracovat rodilí mluvčí. Proto bych praktickou část expanze začala hledáním pracovníka, který žil nebo žije v Maďarsku. Ten by měl mít na starosti také kontrolu bezchybného překladu webu. Maďaři raději telefonují než píšou emaily, proto doporučuji uvádět i telefonní kontakt na zákaznický servis. Pokud na webu není uvedeno kontaktní telefonní číslo, kupující je nejistý, zda případné problémy bude s eshopem schopen vyřešit.
3 – Dle výzkumů si 2/3 maďarských návštěvníků e-shopů před nákupem přečte recenze zákazníků a negativní reference o e-shopu nebo o zboží mohou Maďara od nákupu v e-shopu odradit. A na to bych navázala myšlenku o důležitosti věnovat pozornost facebookové stránce e-shopu, rychlé reakci na sociálních sítích a jiných online platformách.

 

2) V čem podle Vás mají firmy při vstupu na maďarský trh tendenci nejčastěji chybovat?

Dle zkušenosti můžu říct, že zahraniční e-shopy podceňují při expanzi skoro stejné věci. Často neudělají důkladný průzkum trhu a nezajistí spolupráci se spolehlivou místní reklamní/marketingovou agenturou, aby se značka na maďarský trh správně uvedla. Tímto začíná budování značky a důvěry k e-shopu. Eshop musí jednoduše vycházet z toho, že v Maďarsku českou ani slovenskou značku nikdo nezná. 
Když se jedná o založení firmy či otevření kamenného obchodu, tak je potřeba se připravit na to, že v Maďarsku je vyšší míra byrokracie, přísnější regulace v oblasti podnikání a častější daňové kontroly, než v jiných evropských státech. 
Maďarského zákazníka odradí také matoucí informace o doručení zboží, když není jasné, kdy, kdo a za jakou dobu dodá objednaný produkt. Je důležitá také snadná reklamace, vracení/výměna zboží a rychlá komunikace při těchto procesech. Pro řešení tohoto problému můžete využít hned dvě služby v Zásilkovně: reklamačního asistenta a služba zpětné adresy.

3) Domníváte se, že má Maďarsko pro expanzi českých a slovenských e-shopů ještě stále nevyužitý potenciál? A jaké výzvy očekáváte v roce 2020?

K otázce expanze do Maďarska a základní charakteristice aktuálního maďarského online trhu uvedu jen pár základních informací. Česko a Maďarsko je porovnatelné z pohledu počtu obyvatelstva, ale zatímco v Maďarsku máme cca 6 tisíc e-shopů, tak v Česku bylo loni přes 40 tisíc, a Česko má tak nejvíce e-shopů v Evropě na jednoho obyvatele. Tato čísla ukazují, že potenciál maďarského trhu je pro české a slovenské e-shopy obrovský. Meziroční růst online tržeb v Maďarsku je stále dvojciferný: v porovnání 2015 a 2016 byl růst +18%, 2016 a 2017: +25%, 2017 a 2018: +27%. Experti jsou přesvědčení, že s tímto vývojem můžeme počítat i v roce 2020.

Za 4 roky, co působím v odvětví e-commerce v Csomagküldő, vyrostl maďarský online trh 2,5násobně. Počet objednávek z e-shopů stále roste, roste i průměrná hodnota nákupního košíku, teď je to cca 50 EUR. Dle průzkumu již 91 % aktivních uživatelů internetu pravidelně nakupuje online.

V roce 2018 měl maďarský e-commerce trh obrat netto 2 mld. EUR, ze zahraničních eshopů Maďaři objednali zboží v odhadované hodnotě 1,2 mld. EUR. Čísla jasně potvrzují výsledky průzkumů, že v roce 2016 nakoupilo u zahraničních eshopů pouze 1,7 milionů Maďarů, loni jich bylo již 3,1 milionů. Jak vidíme, důvěra k nakupování ze zahraničí prudce roste i v Maďarsku.

Na konferencích, workshopech a mítincích v Maďarsku mluvím o zahraniční expanzi a musím říct, že to je těžší, než mluvit o crossborder s českými eshopy, které jsou příkladem pro jiné země v regionu.
Češi a Slováci totiž nemají obavu jít do zahraničí, jsou odvážní a podnikaví. Příkladem jsou Notino, Alensa, Alza, Different, Dedoles, Musiker, Parfems.sk a mnoho dalších. E-shopy uvažující o překročení hranic, máte se u koho učit 🙂 A v tom zmíněným eshopům pomáhá právě Zásilkovna, Csomagküldő a ostatní členové Packeta Group. Můžete se na nás spolehnout, v expanzi do Maďarska rádi pomůžeme i vám. 

Ráda vám s expanzí do Maďarska poradím, a proto vás zvu 5.11. na 14. Affiliate konferenci v Praze, kde si můžeme promluvit i osobně.

 

Chci se registrovat

The website is operated by webon.cz