„Obstát v online marketingu je rok od roku těžší, nová opatření Plné Peněženky vrhají na cashbacky špatné světlo,“ říká CEO Tipli Michal Hardyn | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

„Obstát v online marketingu je rok od roku těžší, nová opatření Plné Peněženky vrhají na cashbacky špatné světlo,“ říká CEO Tipli Michal Hardyn

oooo

Tipli je nejnavštěvovanější cashback portál u nás – po třech letech existence dosahuje miliónu návštěv měsíčně a meziročně roste o 100%. Jak hodnotí vývoj v online marketingu za uplynulou dekádu spolumajitel portálu Michal Hardyn, jakou pozici v růstu jejich online podnikání zaujímá affiliate marketing a co si myslí o nových opatřeních portálu Plná Peněženka, kterou před lety sám zakládal? To vše nám prozradil v novém rozhovoru.

Michale, jak se daří Tipli? Plníte své cíle?

Letos se nám velice daří, rosteme meziročně o 100%, to vnímám jako velmi dobrý výsledek. Je to díky tomu, že nám roste cashback platforma ve všech zemích, kde působíme – v Česku, na Slovensku a v Polsku a přidáváme k tomu další vertikály. Intenzivně pracujeme na obsahu, kterému se věnuje několik redaktorů. Další vertikálou jsou letáky, které nám také pomáhají v růstu uživatelů cashbacku.

Vidím, že vám stále stoupá návštěvnost a po 3 letech atakujete milión návštěv měsíčně, jak tvrdá to byla doposud práce?

Je to každodenní tvrdá práce. Až jsem z toho překvapený. Za 11 let, co dělám v online marketingu, mám za sebou několik projektů i startupů a vnímám, že je to rok od roku těžší a tvrdší. Velmi rychle roste komplexita tohoto oboru. Před 11 lety jsem byl schopen obsloužit marketing takového projektu jedním nebo dvěma pracovníky, dnes jich potřebuji osm až deset. Každá online disciplína je dnes těžší. Dneska není možné obsloužit v jednom člověku dohromady marketing pro Facebook a Google, potřebuješ specialisty na všechny kanály.

Hodnotíš tedy těch jedenáct let celkově? Nebo jen práci v Tipli?

Teď hodnotím pouze Tipli, a to poslední tři roky. Opravdu to vnímám, že to byla těžká cesta dostat se tam, kde jsme teď. Začali jsme od nuly, potřebovali jsme vytvořit celý nový tým a najednou zjišťuješ,  že nejen díky konkurenci, která tu již byla, potřebuješ najmout odborníky na každou oblast. Navíc se ještě v posledních letech poměrně často přepsala pravidla marketingu, na kterém stavíme. Těch novinek, co přidá každý rok reklamní systém Facebooku a Googlu, je velké množství. Google k tomu ještě přidává poměrně významný počet aktualizací SEO, na které musíš reagovat.

Jak hodnotíš pozici Tipli na trhu? Jsi spokojený s tím, čeho jste dosáhli?

To jsou dvě odlišné věci. My jsme splnili plán, který jsme si nastavili na začátku s investory. Od konce minulého roku jsme profitabilní, vyděláváme peníze. Růst odpovídá tomu, co jsme si na začátku naforecastovali, a to spíše v optimističtější variantě. Rosteme v tomto roce rychleji než máme plán. A jestli jsem spokojený? Já si vždycky říkám, že věci můžou být lepší a určitě je spousta věcí, co jsme mohli udělat lépe a byli bychom zase o kus dále. Pár věcí se povedlo zase nad očekávání lépe než se předpokládalo. Celkově bych řekl, že jsem mírně spokojený.

V posledních letech se rozmohlo rozdělování provizí, kdy incentivní portály jako cashbacky a kupónové stránky dostávají méně na provizích z prodeje než obsahoví partneři. Připadá mi tento postup v mnoha případech neopodstatněný a někdy nevychází ani z tvrdých dat – ten, kdo za e-shop nastavuje provizní schéma, často pouze kopíruje konkurenci bez hlubší znalosti dat a dopadu na svůj business. Jak bys vysvětlil inzerentům úlohu Tipli? Jak by měl z tvého pohledu vnímat vaši roli e-shop?

Tohle je výborná otázka a děkuji za ní. Já vnímám v první řadě, že my jsme služba pro e-shopy. Jsme jejich partnerem a máme zájem pomoci jim více prodávat a komunikovat akce a výhody nebo služby e-shopů. Říct zákazníkům, čím jsou konkrétní e-shopy zajímavé nebo se odlišují od konkurence. S e-shopy se snažíme denně komunikovat a vytěžit to, co je naše výhoda – to je velká komunikační platforma směrem k zákazníkům. V první řadě registrovaní uživatelé, je jich v CZ, SK a PL více jak 800 tisíc, s kterými můžeme komunikovat e-mailem, SMS, přes Facebook, push notifikacemi. Web máme personalizovaný ve vazbě na zákazníka a jak se historicky choval.

V druhé řadě, díky za srovnání s obsahovými weby. V Tipli máme spuštěno velké množství kampaní, do kterých investujeme měsíčně kolem jednoho až dvou milionů korun.  Investujeme velké množství prostředků do SEO a obsahu, abychom oslovili větší počet nových uživatelů. V Tipli desítky procent návštěvníků získáváme díky obsahu, co sami tvoříme, další desítky procent návštěvníků jsou z Facebooku a Instagramu, nižší desítky procent jsou uživatelé, kteří se vrací. Dokážeme využít naší platformu pro získání většího množství nových zákazníků pro konkrétní e-shop. S akcemi na Tipli můžou e-shopy za výkonnostní, dopředu měřitelné peníze, získávat část nových a stávajících uživatelů.

Jaká je čtenost obsahu na Tipli? Chodí vám zákazníci i přes obsahovou část Tipli?

Jsou to nižší desítky procent, asi 20-30 % uživatelů chodí z vyhledávačů. Máme kolem 20 redaktorů, kteří píšou články. Jsou to externisté, kde většina z nich nám dává kolem 80 hodin kapacity měsíčně. Stojí nás to hodně prostředků a energie, aby se vytvářel kvalitní obsah, který komunikuje výhody produktů e-shopů.

Jaké novinky nebo kampaně plánujete na Vánoční sezónu?

Děláme hodně akcí, které se osvědčily a budeme je dělat znovu – např. Adventní kalendář, soutěže, Black Friday, Cyber Monday, dny dopravy zdarma. Máme jasně daný marketingový kalendář. Na každou tuto akci se snažíme s e-shopy vymyslet propagaci na míru tak, aby navázala na jejich marketingové cíle. Zároveň, kdo na internetu neinovuje, prochází takovou plíživou smrtí. My stále připravujeme nové věci. Co můžu naznačit, tak připravujeme zajímavý video projekt, na kterém spolupracujeme s agenturou, která nám videa už připravuje. Koncept máme nastavený tak, že chceme připravit nové video podle toho, jaká akce bude v daném měsíci zajímavá. Kopírujeme tím chování lidí na internetu, protože lidé přestávají číst a raději sledují videa nebo podcasty. Nově jsme rozjeli spolupráci s influencery. Teď v létě ještě pracujeme na refaktoringu technologie Tipli, abychom zvládli větší zátěž. Máme toho připraveno na letošní Vánoce celkem dost, sezóna nám všem začne v polovině srpna.

Jaká je zkušenost s podporou VIVnetworks.com? Jak vnímáš po těch letech práci našich Affiliate manažerů?

Jsem hrozně rád za spolupráci s Robertem a Vladanem, já mám hrozně rád příběh, že jsme začali ve stejnou dobu nezávisle na sobě v online marketingu, někdy v roce 2009. Od začátku spolupráce naše komunikace a podpora probíhá bezvadně. Nastavování kampaní s e-shopy na měsíční bázi byla a je bezvadná. Za mě servis, který od vás dostáváme, je super a skoro se nedá srovnat s dalšími světovými sítěmi nebo malinkými lokálními sítěmi. Za nás spolupráce funguje a jsme velmi spokojení.

Co říkáš na zvláštní aktivitu vaší konkurence Plné Peněženky, která chce od e-shopů poplatek za to, že má spuštěný affiliate program ve veřejné affiliate síti VIVnetworks.com?

Tohle je pro mě velmi zvláštní krok, těžko se mi k tomu vyjadřuje, já jsem nic podobného nikde neviděl ani mě to nikdy nenapadlo. Ve světě nic takového neexistuje a nikde jinde jsem takovou aktivitu nezaznamenal. Je to pro mě novinka, spíše pokus a potkal jsem se pouze s negativními reakcemi ze strany e-shopů. Vrhá to na obor cashbacků dle mého názoru špatné světlo. Tuto aktivitu nevidím moc rád. Nevidím v tom žádný promyšlený tah.
V případě, že konkurence odpojí ke konci srpna některé e-shopy z propagace, tak my budeme jedině rádi, protože nám to pomůže skokově zvýšit obrat. Zákazníci se přesunou k nám a e-shopy o svůj obrat z cashbacků nepřijdou. Mohl bych to přirovnat k tomu, když na začátku roku skončila spolupráce mezi Zootem a konkurencí. Okamžitě jsme se dostali na násobky měsíčních prodejů u Zootu. Zákazníci si našli alternativu a my jsme je rádi u nás přivítali. Jsme rádi, že jsou dnes u nás. V přímých číslech nás to určitě pozitivně ovlivní. V nepřímých věcech, jako je třeba negativní světlo na cashbacky a affiliate, tak to nás samozřejmě netěší.

Byl jsi zakladatelem Plné Peněženky, plánoval jsi v té době takovou obchodní politiku, kdy bys zpoplatňoval e-shopy, které mají tracking třetích stran?

Já jsem vždy byl a jsem proklientsky orientovaný a zároveň jsem vždy sledoval, co se děje u nás a v zahraničí. Snažil jsem se vždy inspirovat tím dobrým, co funguje. Já jsem žádnou podobnou aktivitu nikde v zahraničí ani u nás nezaregistroval a nikdy bych podobné věci nedělal. Mě to překvapuje a nevidím, že by to bylo nějak hluboce promyšlené.

Máš pro affiliate inzerenty nějaké překvapení na závěr?

Chceme mimo cashbacku začít také pracovat se segmentem kupónů, historicky jsme už jeden pilot měli a teď se chystáme k tomu vrátit a promovat více kupony. Dále bychom rádi přidali další vertikálu, kterou vidíme v zahraničí jako úspěšnou, a to jsou recenze, které nám přinesou více obsahu. Recenze bude zpracovávat náš tým redaktorů a budou zpracované kvalitně. Funguje to tak i v zahraničí a uživatelé to určitě ocení. Už nejsme v roce 2010, kdy byl trh zaplaven MFAčkama. Dnes Google, ale i uživatel, pozná automaticky generovanou recenzi a nebo recenzi, co byla jen přeložena do češtiny z jiného jazyka. V ten okamžik, kdy my připravíme unikátní recenzi poctivou prací redaktorů, tak lidi na ní stráví více času než na strojově generovaném článku. Nás ten obsah vymrští ve vyhledávání nahoru. Možná budeme inspirovat i další affiliate partnery, kteří zaujmou podobně kvalitním obsahem, po kterém volají inzerenti. Stane se, že nekvalitní obsah bude vytlačen tím kvalitním, a v to věřím.

The website is operated by webon.cz