„Orientujeme se teď víc na obsah, affiliate marketing ale stále tvoří nezastupitelný podíl v našem obratu,” tvrdí Jana Dzuričková z Footshopu | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

„Orientujeme se teď víc na obsah, affiliate marketing ale stále tvoří nezastupitelný podíl v našem obratu,” tvrdí Jana Dzuričková z Footshopu

Rychle rostoucí e-shop se sneakers obuví Footshop stále více sází na online spolupráci s content partnery, podíl affiliate marketingu na jejich obratu nicméně v některých zemích dosahuje až 18%. Co si myslí o současné snaze některých partnerů o přímé napojení na e-shop? A kde vidí v současnosti největší potenciál pro růst? Zeptali jsme se Jany Dzuričkové z agentury Unikum, která má na starosti správu affiliate programu Footshopu.

Jana Dzuričková pracuje v agentuře Unikum, která spravuje online marketing jednomu z největších e-shopů se sneakers. Mimo jiné má na starosti také výsledky affiliate programů Footshop. Proto jsme se jí v rozhovoru zeptali na detaily online marketingové strategie Footshopu, kde vidí další potenciál k růstu e-shopu i proč stále ještě sází na osvědčenou affiliate technologii cj.com.

1. Jak jsi spokojená s obratem affiliate programu Footshopu v tomto roce? Plníte své cíle? Jaký je váš cíl pro tento rok? Jaký je výhled na další období?

Rozhodnutie Footshopu z minulého roka vytvoriť interný affiliate tím, bolo veľmi dobrým krokom, ktorý sa odzrkadľuje na výsledkoch dodnes. Pre tento rok sme mali v pláne rast affiliate tržieb na úrovni 40-45%, no pre zatiaľ sa nám darí plniť plán na 120%, takže spokojnost na mojej strane je na mieste. Verím však, že v tomto tempe budeme pokračovať a do konca roka dokážeme plán preskočiť ešte viac.
Hlavným focusom pre tento a nadchádzajúci rok sa stala spolupráca so sneakers content partnermi, ktorí majú vo Footshope k dispozícii vlastného affiliate account managera. Okrem aktívnej online komunikácie sa chceme ešte viac zúčastňovať medzinárodných sneakers eventov, kde sa môžeme s danými partnermi stretávať osobne čo prospieva našim vzájomným vzťahom a posúva našu spoluprácu o krok vpred.
Aj  naďalej sa chceme venovať rozvoju krajín, kde v rámci affilu nedosahujeme dostatočné výsledky v porovnaní s ostatnými kanálmi. Jedná sa o krajiny ako je Ukrajina, Bulharsko, Taliansko či Španielsko.

2. Bude tento rok Footshop expandovat do dalších zemí?

Expanzia do ďalších krajín nie je v tomto roku na pláne. Hlavný focus je na stabilizáciu jednotlivých krajín a podporu rastu nedávno otvorených mutácií na Ukrajine a v Chorvátsku.

3. Jak vám v expanzi pomáhá affiliate? Kolika procenty se podílí na obratu e-shopu?

Affiliate predstavuje približne 12% obratu Footshopu v CZ. V ďalších krajinách je to ale inak. Napríklad na Slovensku je to 7%, v Rumunsku 4%, ale najväčší nárast sme zaznamenali v Nemecku (18% podiel) a UK (18% podiel) vďaka rozvoju spolupráce s content partnermi. V affiliate programe Footshop sú zastúpené všetky kategórie affiliate partnerov od blogeriek až po incentívne portály. Incentívne portály nám pomáhajú pri vstupe na nové trhy, pretože vlastnia veľké zákaznícke bázy. Postupne ako sa v ďalších krajinách Footshop etabluje a rastie, kladieme väčší dôraz na počet affiliate partnerov, ktorí tvoria obsah buď na webe alebo na sociálnych sietiach.

4. Jsou nějaké typy partnerů, které se snažíte pro spolupráci získat cíleně?

Vzhľadom na to, že cieľom Footshopu nie je len predaj tenisiek a oblečenia, ale aj budovanie povedomia o sneakers svete a rozvoj kultúry okolo neho, vyhľadávame hlavne partnerov, ktorý sa o danú oblast zaujímajú bližšie. Najviac ich dokážem nájsť v zahraničí, kde je toto povedomie oveľa ďalej než v našich miestnych podmienkach.

Typickým príkladom sú sneakers agregátory ako je napr. The Sole Supplier v Británii alebo Grailify v Nemecku, na ktorých nájdete vždy informácie o nadchádzajúcich releasoch nových resp. limitovaných produktoch. Okrem listovania eshopov, ktoré dané tenisky budú predávať, tvoria obaja partneri množstvo prínosného contentu či už na svojom blogu alebo sociálnych sieťach. Tento typ partnerov v rámci Česka, Slovenska či Maďarska pre zatiaľ chýba resp. vzniká veľmi pomaly. Aj to je jeden z dôvodov prečo sme nútení spolupracovať hlavne so zahraničnými partnermi, hoci domácích partnerov tohoto typu by sme veľmi radi podporili.

5. Jste jedním z eshopů, které mají ve svém affiliate programu jinou provizní hladinu pro cashbacky, kupónové stránky a ostatní partnery. Co vás k tomu vede?

Áno, cashbackom a kupónovým stránkam dávame menšiu províziu, a to 5% a 15 dní cookie. Pre obsahových partnerov máme nastavené provízie na 15% a 45 dní cookie. U incentívnych portáloch sme zvolili nižšiu províznu hladinu, pretože je u nich väčšie percento zákazníkov, ktorí sa opakovane vracajú a nižšie percento provízií nám pomáha udržať náklady na objednávku v rozumnej miere. Riešením je určite odmeňovať za privedenie nového zákazníka väčším percentom a za vracajúceho menším. Po novom sa teda budeme viac sústreďovať na hodnotu zákazníka a zmeníme prístup k práci s novým a vracajúcim sa zákazníkom, rovnako ako s nimi pracujú aj ostatné mkt. oddelenia vo Footshope. Táto zmena je teraz v procese zavedenia.

6. V současnosti, kdy je affiliate už běžnou součástí marketingového mixu velkých eshopů, sílí snaha některých partnerů o přímé napojení na eshop. Jaký je tvůj názor na tuto aktivitu?

Zatiaľ som túto požiadavku nezaznamenala, ale obecne platí, že sme spokojní s momentálnym riešením skrz affiliate technológiu cj.com a supportom zo strany VIVnetworks.com a našu spoluprácu plánujeme ďalej rozvíjať.

7. Cashback Plná Peněženka letos začal hrozit pokutou 12 000 Kč těm e-shopům, které používají nezávislou technologii pro svůj affiliate. Ve společnosti Plná Peněženka chtějí, aby se eshopy připojily k řešení, které mají sami pod kontrolou. Jaký je tvůj pohled?

Ja by som určite uvítala, keby sa partneri sústredili radšej na expanziu do zahraničia, čiže orientovanie svojich projektov do ďalších jazykových mutácií, než na vymýšľanie nových obchodných spojení, ktoré vyhovujú predovšetkým im a nie nám, inzerentom. Stojíme o spoluprácu s každým partnerom, ktorý akceptuje affiliate riešenie cj.com, ktoré nás drží v bezpečí z pohľadu kvality partnerov, zaisťuje nám, že sa reklama Footshopu nebude objavovať na stránkach s nevhodným obsahom a že náš affiliate program je v súlade so svetovými technologickými a obchodnými štandardmi affiliate spolupráce medzi partnerom a inzerentom.

8. Chystáte pro affiliate partnery v tuto chvíli nějaké kampaně? Jaké produkty doporučuješ partnerům k propagaci? Co bys partnerům poradila?

V najbližších dňoch nám štartuje cross-country kampaň Summer Sales, ktorá bude rozdelená do troch vĺn a bude mať samostatnú LP k propagácii, kde si naši partneri nájdu pre jednotlivé krajiny produkty s dobrým potenciálom k predaju.
Produkty boli do kampane dôsledne vybrané nákupným oddelením Footshopu, ktoré má už nejakú dobu skvelé vedenie, preto v silu tohtoročných Summer Sales veríme podstatne viac ako v minulosti.
V rámci našej priamej komunikácie s coupons a cashbacks partnermi sme trochu poľavili, nakoľko sa náš tím orientuje v tomto roku viac na kampane s content partnermi. Ako náhradu sme však zapojili aktívny CJ mailing, v rámci ktorého zasielame partnerom na pravidelnej báze informácie o novinkách a aktuálne prebiehajúcich kampaniach. Určite teda partnerom odporúčam, aby emaily neignorovali a získané informácie posúvali smerom k zákazníkom v rámci ich štandardnej práce minimálne cez ich sociálne siete alebo interný mailing.

9. Jak vidíš další růst e-shopu Footshop a jaká je příležitost pro affiliate partnery nejen v Česku, na Slovensku, ale i v dalších zemích?

Footshop je na trhu už pomerne dlho a podľa všetkých obchodných a marketingových teórií mal byť už pred rokom na vrchole svojho rastu. Ako však ukazujú interné čísla, teória sa v prípade Footshopu neuplatnila a aj tento rok sa nám stále darí rásť. Vďaka neutíchajúcemu pozitívnemu prístupu majiteľa Petra, ktorý je pre nás všetkých zároveň hnacím motorom si myslím, že tento rastový trend nám ešte nejaký ten rok vydrží.
Affiliate marketing patrí medzi TOP 3 najdôležitejšie kanály Footshopu a vzhľadom k interným zmenám a objemom, ktoré dosahujeme je nutná aj zmena v našom prístupe k partnerom a celému affilu. Za posledné roky sme zvýšili dôraz na kvalitu partnerov, zaujímame sa viac o ich aktivity a formy, akými Footshop propagujú. Sme prísnejší voči porušovaniu podmienok, nakoľko nás ku kontrole aktivit našich partnerov zaväzujú aj zmluvy s veľkými dodávateľmi či samotné adidas Consortium, kterého je Footshop súčasťou.

Začiatky spolupráce s Footshopom v rámci affilu nemusia byť pre nových partnerov jednoduché, ale trpezlivosť a výsledky prinášajú viaceré benefity a v rámci spolupráce sa tak pre partnerov otvárajú nové možnosti.

The website is operated by webon.cz