Nedočkavá Petra Větrovská je v PPC jako ryba ve vodě | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Nedočkavá Petra Větrovská je v PPC jako ryba ve vodě

[:cs]

Na letošní Affiliate konferenci vystoupí také Petra Větrovská, která před nedávnem opustila agenturu, ve které působila a vrhla se do světa PPC na vlastní pěst. A nutno říct, že s úspěchem…

1) Jak jste se dostala k PPC a co Vás na tom baví?

Asi před deseti lety, ještě v Dobrém webu. Nejdřív jen teoreticky, abych rozumněla všemu, co firma dělá, pak ale bylo třeba převzít nějaké kampaně. Začalo mě to bavit a postupně jsem nechala všechno SEO, použitelnost, přístupnost i tvorbu webu na vedlejší koleji a specializovala se čistě na PPC. Je pro mě důležité vidět, že to finančně dává smysl, což je i důvod, proč se věnuji téměř výhradně e-commerce sféře. Mám ráda čísla, ráda si hraji, zkouším. Jsem nedočkavá vidět dopady mojí práce a v PPC se spousta věcí projeví hned. Pro každý projekt existuje spousta cest jak ušetřit halíř na kliku nebo přivést nové platící zákazníky. To neustálé hledání nových cest a slušná rozmanitost činností je to, co mě baví a drží ve střehu. A kdyby fakt hrozilo, že už nevím, co vymýšlet dál, Google nebo Seznam vymyslí novou fičuru a jede se dál. Svět kolem PPC je prostě bezva.

2) Co Vás přimělo vyměnit práci v agentuře za život na volné noze? Co pro Vás v pracovním životě tato změna znamenala?

Nebylo to tak, že bych opouštěla agenturu, abych šla na volnou nohu. Chtěla jsem změnu, ale nevěděla jakou přesně. Změna je to velká a nepřestávám z ní být nadšená. V H1 jsem měla dobrou pozici, pracovalo se se zajímavými velkými značkami, na běžné poměry mi byla dopřána velmi slušná volnost a měla jsem i možnost do určité míry chod věcí ovlivnit. Na volné noze si vážím toho, že sama rozhoduji o tom, pro koho budu pracovat a pro koho ne, dělám tak zajímavější práci než dřív. Mám větší svobodu a volnost limitovanou jen odpovědností vůči klientům. Dělám v drtivé většině jen práci, která mě baví, mám trochu víc volného času, ale především volnější denní režim. Když to nejde, tak to nejde a jdu radši chvíli dělat něco jiného. Díky charakteru mojí práce mám prostor víc cestovat a občas zmizet na pár týdnů do zahraničí a pracovat odtamtud. Ten poslední rok a půl jsem tak nějak šťastnější.

3) Nedávno jste navštívila USA. Jak rozdílná je podle Vás úroveň v PPC v USA a u nás? A pokud je jiná, co je podle Vás třeba udělat, aby se situace zlepšila?

Nepronikla jsem tak hluboko, abych si mohla dovolit relevantní srovnání. I v USA jsou malé, velké, dobré, horší agentury jako u nás. Podezření, že za oceánem nejsou zas o tolik moc napřed se mi víceméně potvrdilo. Dobří PPCčkaři v Česku dělají svou práci se stejným zaujetím, stejným tahem na branku a stejným know-how zázemím jako tam. Tamní trh je u větších hráčů napřed v automatizaci a využití externích nástrojů pro bidding. Rozdílnost velikosti trhu samozřejmě udává i možnosti práce s kampaněmi – více dat znamená větší možnosti i dopady testování. Z toho vyplývá trochu větší koncentrace na segmentaci dat, personalizaci reklamních sdělení a důslednější přístup k mobilní reklamě. O dost víc tam řeší druhou stranu mince – optimalizaci cílových stránek a optimalizaci konverzního poměru. To je u nás myslím velká slabina na straně zadavatelů i PPC specialistů. Abychom víc vydělali, pošleme tam větší traffic. Ale jsou i jiné cesty.

Přijďte si ve čtvrtek 15.5.2014 na Affiliate konferenci poslechnout Petřinu přednášku: Jak zvýšit výkon PPC kampaní (několik praktických tipů jak optimalizovat kampaně a zvýšit jejich zisk).[:]

The website is operated by webon.cz