Meziroční srovnání výkonu e-shopů | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Meziroční srovnání výkonu e-shopů zapojených v největší affiliate síti VIVnetworks.com (leden-srpen)

Q1 letošního roku byl v e-commerce velice těžký: několik e-shopů mělo existenční problémy, některé skončily v insolvenci, další budou pravděpodobně propad vyrovnávat až do konce roku. Mnozí vyhlížejí sezónu, která jim pomůže propady vyrovnat.

Affiliate jako bezpečný prorůstový kanál

Jak v době covidu, tak v začátcích tohoto roku a poté i během války znovu ukázal affiliate marketing svoji sílu. Většina e-shopů zapojených v naší síti vyrovnala hned v začátku Q2 meziroční poklesy z Q1 a naskočila do meziroční růstové trajektorie, díky perfektní práci našich affiliate partnerů.

Tahounem prvního pololetí se stal Q2, který přinesl zásadní obrat napříč segmenty v objemech prodejů a počtech objednávek, které realizovali zákazníci, přicházející z webových projektů zapojených v naší veřejné affiliate síti.

Křivka výkonu affiliate sítě se vrátila k růstovým hodnotám už 12. května, kdy affiliate partneři začali smazávat ztráty z prvních měsíců tohoto roku, aby velice záhy zvrátili výsledky prodejů k permanentnímu meziročním růstu!

Na rozdíl od jiných e-commerce platforem, které přiznávají v prvním pololetí stabilně pokles, affiliate objemy napříč segmenty začali v 2Q meziročně růst. Což dělá z affiliate stále zajímavější platformu pro růst, dodatečné výnosy a objednávky, díky přibývajícím novým publisherům (neboli novým zdrojům trafficu). Oproti tomu u tradičních kanálů jako jsou Google nebo Facebook inzerent platí za kliky nebo zobrazení a navíc nemá žádný obchodní vztah s online médiem, který ho propaguje.

Meziroční srovnání síly affiliate partnerů v naší affiliate síti leden-srpen 2021/22 v Kč:

  • Obraty prodejů již překročily rok 2021 na hodnotu 3.2 mld Kč (130.6 mil EUR)
  • AOV (průměrná hodnota objednávky)  1500 Kč / 1495 Kč
  • Vyplacené provize partnerům 137 200 000 Kč / 151 567 000 Kč
  • Průměrná velikost provize je téměř beze změny  69Kč / 70Kč

Kategorie s největší meziroční změnou průměrné hodnoty provize v Kč

Accessories 102/121

Auto-moto 119/138

Elektro 125/282

Finance 45/87

Dům zahrada 174/182

Pojištění 207/222

Cestování 275/363

Meziročně žádná změna průměrné provize v Kč

Sport 66

Hračky + rodina 79

Beauty a Knihy 40

Móda 98

Ochlazení začalo už na podzim

I přes 30% růst minulého roku jsme si už na podzim všimli, že se nákupní apetit zákazníků začínal ochlazovat. Tento trend jsme viděli napříč celou Evropou. Proto jsme významně posílili Publisher tým a investovali do akvizice nových velkých obsahových partnerů. Strategie se vyplatila: v tomto roce pomáhali partneři e-shopům v affiliate síti tlumit propad v nakupování a zlepšovali výsledky napříč všemi kategoriemi.

Cestování

Hodně sil jsme už na podzim vložili do travel segmentu: zapojili jsme do sítě dvojku na českém trhu CK BlueStyle, dále jsme pokračovali zapojením CK Fischer (a Exim Tours) a implementací CK Čedok. Tento rok se podařilo připojit i evropský významný srovnávač letenek eSky. Správně jsme předpokládali restart cestování, což se v tomto roce potvrdilo. V travel segmentu, který v naší síti táhne Booking.com se nám podařilo za prvních 6 měsíců překonat výsledky z roku 2019 o neuvěřitelných 300 %!

Znovu spuštěná Ukrajina, 100 nových affiliate programů a 20% růst

V Q1 jsme museli kvůli válce ukončit affiliate programy na Ukrajině. Již koncem března se ale postupně znovu všechny programy restartovaly.

V prvním pololetí jsme spustili v síti 100 nových affiliate programů napříč segmenty. Díky novým akvizicím a kvalitní práci našich affiliate partnerů, manažerů a obchodníků máme reálnou šanci zvýšit objemy prodejů zapojených e-shopů o 20 %. To znamená že cílíme na obrat e-shopů v tomto roce rovnající se 6 miliardám Kč! (240 mil. EUR)

The website is operated by webon.cz