Lepší support team díky Novele | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Jak nám Novela zákona o elektronických komunikacích pomohla nakopnout Support team! 

Od ledna vstoupil v platnost zákon č. 374/2021 Sb., kterým se změnil zák. č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích (novela zákona o elektronických komunikacích). 

Díky tomu jsme byli nuceni v průběhu minulého roku rozšířit support team o další 3 kolegy. Kolegové měli za úkol převést všechny naše stávající zapojené e-shopy (1000+) na novou úroveň integrace spočívající v kombinaci server – to – server (S2S) trackingu s vylepšenou formou client – side měření označovanou v rámci CJ jako Universal Tag (UT). Výhody jednotlivých forem měření najdete v článku o vlivu změn legislativy z minulého roku.

Aleš, Albert a Kristýna v průběhu roku 2021 intenzivně pomáhali stávajícím e-shopům s přechodem na nový model trackování. Zároveň jsme všechny nově se zapojující e-shopy od poloviny roku 2021 automaticky nasadili již na novou technologií měření. Bylo to velice náročné období, ale díky technologicky vyspělému řešení cj.com jsme zvládli přechod e-shopů relativně rychle. Díky globální technologii jsme mohli čerpat zkušenosti od kolegů ze západní Evropy, kde tento zákon vešel v platnost více jak před rokem.

Jak vypadá nasazování trackingu S2S v současné době?

Implementace jednoduchého donedávna používaného trackovacího pixelu, již v dnešní době pro spolehlivé měření nestačí a implementační doba pro zapojení do affiliate sítě se tím časově prodloužila. Dříve mohl každý zdatnější markeťák pixel nasadit do GTM (Google Tag Manager) sám. Dnes k plné integraci potřebuje součinnost kolegů z IT. Náročnost implementace se pohybuje v řádech několika hodin. Standardně doporučujeme všem e-shopům, aby svoje kolegy z IT propojili telefonicky s naším IT oddělením a nasazení pixelu prokonzultovali. 

CTO, David Hejtmánek, k tomu dodává :

V některých případech dochází k nedostatečnému prostudování dokumentace a díky tomu vznikají zbytečné chyby, kterých by se dalo vyvarovat. Ty poté natahují jak proces implementace, kvůli nutnosti opakovaných úprav ze strany e-shopu, tak testování na naší straně. To se pochopitelně opakuje pokaždé, kdy dostaneme od klienta zprávu, že je hotovo. Čas strávený na obou stranách se pak výrazně prodlužuje. Nejproblematičtější jsou případy, kdy jsou opraveny pouze některé reklamované chyby. Proces se tím ještě více natahuje.

V momentě, kdy e-shop nemá interní IT tým a externí IT nekomunikuje a nepostupuje dle dodaných detailních návodů, nasazení měření se časově prodlouží a samozřejmě i prodraží.

V poslední době spouštíme z celé CEE každý měsíc desítky nových affiliate programů, a tak jsme přizvali další čtyři kolegy – Patrika, Jonathana, Pavla a Víta do support teamu, kteří pomáhají e-shopům s nasazováním trackingu a testováním, a to jak s měřením, tak i s kontrolou produktových feedů. Aleš a Albert se také věnují speciálně technologickým affiliate partnerům a nasazování API na partnerské affiliate projekty.

Dříve se dalo vše zvládat ve dvou lidech, to je něco, co by dnes už zkrátka nešlo. Aktuálně máme stále plné ruce práce, ale díky tomu, že je nás 7, zvládáme zapojovat další e-shopy do naší sítě a reagovat na potřeby partnerů a inzerentů z celé CEE“ dodává David. 

The website is operated by webon.cz