Shrnutí 2019: spuštění Ruska a baltských zemí, otevření kanceláří v Bratislavě, Bukurešti a Budapešti, 100% nárůst obratu!!! | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Shrnutí 2019: spuštění Ruska a baltských zemí, otevření kanceláří v Bratislavě, Bukurešti a Budapešti, 100% nárůst obratu!!!

robert-studeny_web

„V roce 2019 jsme ve VIVnetworks.com oslavili 10 let existence a budování největší veřejné affiliate sítě v Čechách a na Slovensku. Když jsme v roce 2009 začínali, nedovedl jsem si ani ve snu představit, kde budeme za 10 let,“ říká Robert Studený, COO a zakladatel VIVnetworks.com. Přečtěte si jeho shrnutí roku 2019.

 

10. rok veřejné affiliate sítě

V roce 2019 jsme ve VIVnetworks.com oslavili 10 let existence a budování největší veřejné affiliate sítě v Čechách a na Slovensku. Když jsme v roce 2009 začínali, nedovedl jsem si ani ve snu představit, kde budeme za 10 let. Začátky byli opravdu kruté. Někde na nás koukali, jak kdybychom přišli z kosmu. Někde si dokonce klepali na hlavu, s čím přicházíme. V roce 2009 teprve začínali e-shopy prosazovat CPC model spolupráce a my jsme přišli s affiliate. Je pravda, že nám pomohli společnosti jako Invia a Vivantis, kteří byli u nás se svými affiliate řešeními pionýři affiliate. Po prvních třech letech se to začalo lámat a dnes si troufám říct, že pojem affiliate zná 90% online marketérů v CZ, PL a SK. Popsat naše začátky by bylo na samostatný článek. 

2019

Rok 2019 byl nejhektičtější v celé existenci VIV. Hodně jsme cestovali. Postupně jsme personálně posilovali země v regionu novými kolegy v Bratislavě, Bukurešti, Budapešti. Povedlo se nám najít super obchodní tým ve všech zemích, který vede od října nový Sales Director pro celou CEE s bohatými zkušenostmi z tohoto regionu. V Praze jsme pro lepší a rychlejší pomoc partnerům vyčlenili podporu výhradně na Support specialisty. Affiliate Manageři se starají především o kampaně a rozvoj jednotlivých affiliate programů. Posílili jsme tým, který se stará  o publishery. Už je nás dohromady 30 plus brigádníci. Takto masivní posílení týmu Affiliate Managerů  bylo nezbytné, protože jsme v roce 2019 rostli dvouciferným číslem  a bylo potřeba zajistit realizace affiliate kampaní napříč inzerenty v celém regionu. 

Čísla 2019

Naši partneři zvýšili obrat e-shopům z affiliate marketingu o téměř 3 miliardy Kč (120 000 000 Eur). Partneři v síti realizovali přes affiliate marketing více jak 1 800 000 objednávek. Partnerům jsme v roce 2019 vyplatili provize ve výši 145 mil. Kč (5 800 000 Eur).

Fake news a unikátní technologie

Minulý rok o nás PP a jiní podobní začali šířit různé fake news. Například fakt, že pokud nemá inzerent nabitý deposit v síti, tak se mu deaktivuje affiliate program, dokud deposit znovu nenabije, překrucují tak, že CJ.com má výpadky trackingu. Je super, že disponujeme technologií, která se za posledních 20 let stala absolutně nejlepší technologií na světě, a navíc nemusíme řešit žádný vývoj, o který se starají vyšší stovky vývojářů v US. V minulém roce byl CJ.com prodán za 4,5 mld USD. K tomu asi není moc co dodávat, o jak významnou světovou technologii se jedná. Všichni inzerenti, kteří jsou u nás zapojeni do sítě, mají stejnou možnost využívat to nejlepší, co v affiliate vůbec existuje. Ze 100 největších e-commerce společností světa je jich 65 zapojeno v síti CJ.com a jsem rád, že naši inzerenti mají možnost tuto technologii naplno využívat.
Náš úspěch byl a je založen na tom, že známe lokální trh a jsme na něm už deset let doma. S Vladanem jsme zažili ještě Československo, jezdili jsme na dovolenou s rodiči do Tater nebo Zemplínskou Šíravu. Bylo pro nás přirozené budovat business hned od začátku rovnou v Československu. A nyní už tři roky rozvíjíme naplno další trhy v CEE. 

Předávání kompetencí a další země

V roce 2020 budeme postupně s Vladanem předávat kompetence a zodpovědnosti na naše kolegy v obchodě a Affiliate Managementu, abychom si uvolnili ruce pro další rozvoj. Jsme rádi, že můžeme stavět na tvrdém jádru společnosti, které tvoří dnes už seniorní kolegové, kteří jsou součástí týmu více jak 7 let, a na které se můžeme stoprocentně spolehnout.
Úspěšně jsme otevřeli první affiliate program Notino v Rusku. Tvrdě makáme na  Řecku, kde je to hodně těžké, ale ono to půjde. Na Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko jsme dedikovali dva nové kolegy.
Naše rozkročení v regionu a tvrdá práce nám přinesla přímou spolupráci v několika zemích s e-commerce obry jako je About You, eObuv, Hotels.com a World of Warships. Podařilo se rozšíření affiliate programu BonPrix i v Česku. 
Booking.com s námi spustil další země a to Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu, Černou horu, Srbsko a Baltské země. 
Ukrajina byla jako každý rok hodně těžká, ale přesto jsme tam dosáhli růstu ve stovkách procent. V Bulharsku jsme pustili několik programů, ale zatím zůstává za očekáváním. 
V Československu se nám podařilo uzavřít spolupráci s významnými společnostmi např. Datart.sk, XXXLutz, AAA Auto, Huawei, Sportisimo, Orsay, Alza pro maďarský trh a mnoha dalšími významnými e-shopy.

Influenceři a affiliate

Do affiliate spolupráce se nám podařilo úspěšně zapojit 550 tvůrců z platformy Contentiamo.com, která sdružuje výhradně obsahové tvůrce a realizuje s nimi jak výkonnostní, tak brandové kampaně. Práce s influencery je o trpělivé obchodní a technické edukaci těchto kreativních individualit. Inzerenti si během roku pochvalovali spolupráci i s několika významnými blogery pyšnícími se  oceněním bloger/ka roku.
Zde musím znovu poděkovat inzerentům, kteří nás v této spolupráci s tvůrci neúnavně podporují různými obchodními modely. V lednu proběhl už několikátý edukativní workshop se zapojenými influencery.

Podpora partnerů Zoot

V listopadu jsme se rozhodli pro finanční podporu affiliate partnerů a z vlastních prostředků jsme začali kompenzovat nevyplacené provize affiliate programu Zoot. Ten se dostal začátkem roku 2019 do insolvence a částka určená na výplatu provizí partnerům se stala součástí insolvenčního řízení. Podpořili jsme všechny malé a střední partnery a na začátku roku 2020 tuto možnost nabídneme i velkým affiliate partnerům. Chceme být jedinou sítí  na trhu, ve které byly vždy vyplaceny prostředky partnerům, i když nás tento krok stál a bude stát významné prostředky.

Žaloba

Podali jsme žalobu za nekalosoutěžní jednání partnera PP, který v průběhu roku soustavně dehonestoval práci našich specialistů a mediálně šířil lži o naší společnosti. Potěšila nás úžasná masívní podpora z řad našich inzerentů, kteří v drtivé většině odmítli přímou spolupráci a zachovali si pro svůj affiliate program pouze technologii  CJ.com. Je pro nás výzva nezklamat jejich důvěru a do budoucna zvyšovat výkony všech affiliate programů. Těšila nás podpora i ze strany partnerů, kterou nám vyjadřovali v celém roce 2019. Během října jsme celkově navýšili obraty více jak 95% affiliate programům nehledě na absenci PP.  V tu dobu PP v médiích šířila, že s námi nespolupracuje. Postupně se však během podzimu zapojila zpět do desítek affiliate programů našich inzerentů. I když tento atak ze strany PP v tomto roce byl bezprecedentní, vždy jsme volili cestu obrany tak, abychom co nejméně ublížili affiliate oboru, který od svého počátku bereme za svoje poslání. První stání u soudu proběhne na konci února 2020. S PP se soudíme o omluvu.

Edukace

Je za námi už 14 konferencí v Praze a 5 v Bratislavě, 16 workshopů a je to stále málo. Víme, že k edukaci potřebujeme ještě minimálně o 2 konference ročně více, protože stále je prostor k edukaci trhu. Plánujeme další workshopy v regionu, které zvýší znalost možností affiliate marketingu nejen v Československu.

VIVmail.cz a Targito

Jsem rád, že se daří naší další společnosti VIVmail, která úspěšně šíří svoji technologii na inteligentní automatizovaný e-mail marketing Targito. Targito se během dvou let dostalo na špičku e-mail technologií, kterou používají jak střední tak velké společnosti. Unikátní algoritmy, které pracují s big data, jsou palivem pro tuto technologii, která v tomto roce získala mnoho ocenění. Dík patří skvělému týmu vývojářů a projektových manažerů.

100 % do roku 2021!!!

Máme plán do dvou let zdvojnásobit obrat společnosti. Je to pro nás ultimativní cíl. Všechny kroky, které jsme provedli v roce 2019, směřovaly k tomu, abychom tento cíl realizovali. Věřím, že disponujeme výborným týmem na affiliate marketing v regionu. Stále ale děláme hodně chyb. Víme o nich a snažíme se pořád zlepšovat, naslouchat konstruktivní kritice a názorům. Proto věřím, že cíl, který jsme si vytýčili, dosáhneme.

Věřím, že affiliate je jediná férová spolupráce mezi inzerentem a publisherem, a my k tomu dodáváme technologii a nasazení. Investujeme svoji energii, aby inzerent tento obchodní model podporoval.

 

Robert Studený
završil jsem 10. rok v e-commerce a celkově 28. rok v soukromém businessu. 

The website is operated by webon.cz