Propojení affiliate systému CJ a Google Analytics pro partnery | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
Aktuální články, VIVnetworks

Propojení affiliate systému CJ a Google Analytics pro partnery

lucka

Jak správně nastavit Google Analytics a propojit se CJ.com

Jako publisheři se snažíte prostřednictvím affiliate systému CJ a sítě VIVnetworks co nejvíce monetizovat svůj web. Potřebujete vědět, nejen ze kterých zdrojů přicházejí návštěvníci na váš web. Důležité je identifikovat ty zdroje návštěvníků, kteří klikají na inzerci, pak nakoupí u inzerenta  a vy z toho máte provizi.  Informace o zdrojích návštěvnosti vidíte v Google Analytics. V systému CJ vidíte, jakou máte provizi z konkrétních nákupů. Čtěte dále a naučíte se, jak informace z těchto oddělených systémů  spojit a zjistit, jaké provize máte z konkrétních zdrojů návštěvnosti vašeho webu.

Sledování kliknutí na inzerci v Google Analytics

Ve standardním nastavení vašeho Google Analytics vidíte, kolik návštěv přišlo z jakých zdrojů.

Způsob jak u zdroje vidět kliknutí na inzerci je nastavit si klik na inzerci jako konverzi. Nejprve potřebujete v administraci Google Analytics konverzi vytvořit a definovat podmínku konverze. Konverze v Google Analytics se definuje většinou podle tzv. děkovací stránky. V případě kliknutí na inzerci použijte místo URL typ cíle „Událost“. Podle vlastních preferencí vyplňte hodnotu kategorie a akce události. V příkladu níže to je „inzerce“ jako kategorie a „klik“ jako akce.

Nyní potřebujete zařídit, aby při každém kliknuté na inzercí se spustil kus kódu, který do Google Analytics posílá informaci o výše definované události. Kód vypadá takto:
ga('send', 'event', 'inzerce', 'klik');

Pokud se má spustit při kliku na banner, přidáte před něj metodu onClic:

onClick="ga('send', 'event', 'inzerce', 'klik'); „

Každý html odkaz z affiliate banneru či textového affiliate linku a doplníte o tento kousek kódu. Bude to vypadat např. takto:

<a href="http://www.kqzyfj.com/click-7904578-12685774?sid=123test&url=https://www.cilovaurleshopu.cz" onClick="ga('send', 'event', 'inzerce', 'klik'); ">Kup v e-shopu</a>

Posílání události do Google Analytics pomocí Google Tag Manager

Rychlejší a elegantnější způsob než výše popsaná ruční úprava každého affiliate odkazu, je použití nástroje Google Tag Manager. Pokud už máte vytvořený účet, založený kontejner pro váš web a umístěný kód Google Tag Manager na každou stránku webu, můžete přistoupit k tomu podstatnému.
Vytvořte novou značku typu Universal Analytics s typem měření Událost. Po pole pro kategorii napište „inzerce“, do pole pro Akci dejte „klik“ a pole Štítek můžete nechat dynamicky doplňovat hodnotu URL cesty za doménou pomocí  {{Page Path}}.

Každá značka v Google Tag Manager musí mít své pravidlo (tzv. Trigger), kdy se spustí. Spouštěčem v našem případě klik na affilieate link. V Google Tag Manager tedy založte nové pravidlo typu „Kliknutí“ a omezte ho jen na kliknutí, kde URL kliku obsahuje např. doménu z affiliate systému.

Nyní vytvořené pravidlo přiřaďte k vytvořenému značce. Tuto verzi kontejneru nezapomeňte publikovat.  Když se vše podaří, v Google Analytics už uvidíte počty kliknutí u jednotlivých zdrojů návštěvnosti.

V tuto chvíli znáte odpověď na otázku: „Ze kterých zdrojů přicházejí návštěvníci, kteří klikají na inzerci?“ Už to vám naznačí, na jaké zdroje se více zaměřit při linkbuildingu, placených kampaních nebo e-mailingu.

Vytvořte most mezi Google Analytics a CJ

Nyní potřebujete si jednotlivá kliknutí označit unikátním číslem. Toto unikátní číslo bude totiž klíčem Při spojování dat v exportovaných tabulkách  z Google Analytics a CJ.

Dostaňte ID kliknutí k objednávkám a provizím v CJ

Affiliate systém CJ umí automaticky zpracovávat parametr „sid“ v url odkazu. Když hodnota tohoto parametru bude při každém kliku unikátní, uvidíte v reportech CJ u každé objednávky a tedy i provize hodnotu „sid“.

Abyste se do reportů ukládaly hodnoty „sid“, je potřeba mírně upravit url affiliate linku. Standardně vypadá link např. takto:

http://www.anrdoezrs.com/click-7904578-12685774?url=https://www.cilovaurleshopu.cz

Vy si ho rozšíříte na:

http://www.anrdoezrs.com/click-7904578-12685774?sid={id-kliku}&url=https://www.cilovaurleshopu.cz

Místo řetězce {id-kliku} dynamicky doplňujte unikátní ID.

Když se vám to podaří, tak v systému CJ udělejte export reportu transakcí:

V tabulkovém editoru si ho otevřete a u každé objednávky budete mít nově i sloupec  SID, neboli ID kliknutí.

Dostaňte ID kliknutí do reportu zdrojů návštěv v Google Analytics

To stejné  ID kliknutí, které si posíláme do CJ si nyní musíte posílat do Google Analytics.  Nejprve si založte Vlastní dimenzi.  To je vlastně nové sloupec dat, kam si můžete posílat jakékoliv vlastní informace.

V administraci Google Analytics přidejte vlastní dimenzi s rozsahem „Návštěva“ a zapamatujte si tzv. index dimenze.

 

Nyní Google Analytics bude vědět, že když zaznamená dimenzi s číslem 1, uloží ji jako „ID kliknutí na inzerci“.

Posílejte vlastní dimenzi do Google Analytics

Nyní potřebujete při kliknutí na inzerci tu samou hodnotu, co máme v „sid“ v URL, poslat do Google Analytics. Pošleme ji tam buď pomocí JavaScriptu přímo z kódu webu, nebo pomocí Google Tag Manager.

Při použití JavaScriptu při kliknutí s kódu volejte toto:

var dimensionValue = 'SOME_DIMENSION_VALUE';

ga('set', 'dimension1', dimensionValue);

Nevýhodou je, že přesměrování na web inzerenta může být rychlejší než volání kódu. Do Google Analytics pak informace o hodnotě vlastní dimenze ani nemusí dorazit.
V tomto směru bezpečnější je použít Google Tag Manager. Nejprve si vytvoříte vlastní proměnnou z dotazu URL. Ta najde v URL parametr „sid“ a vytáhne si jeho hodnotu.

Hodnotu vlastní proměnné nemusíte tahat jen z URL affiliate odkazu, ale můžete použít např. vlastní proměnou z datové vrstvy nebo vlastní proměnou pomocí JavaScriptu. Je to otázkou vašich preferencí.

Nyní se vraťte do značky, kterou jsme si na začátku článku vytvářeli pro posílání Události o kliknutí na inzerci. Tuto značku rozšiřte o vlastní dimenzi. Zadejte číslo dimenze a hodnotu proměnné „SID z inzertní URL“, kterou jsme si vytvořili v předcházejícím kroku.

Teď se při každém kliknutí na inzerci posílá nejen informace o kliku, ale nově i o ID kliknutí. V reportech zdrojů návštěvnosti si stačí zapnout Sekundární dimenzi „ID kliknutí na inzerci“.

 

Spojte Google Analytics a CJ v Excelu

Nyní si udělejte export do Excelu z reportu návštěvnosti v Google Analytics a reportu transakcí CJ. Očistěte si exporty jen na ta data, která vás opravdu zajímají – tedy zdroj, ID kliknutí na inzerci, provize a SID. Může to vypadat třeba takto:

Buď ve stejném, nebo nové listu při přidáte sloupec s funkcí SVYHLEDAT , která vám spáruje řádky podle ID kliku/SID:

Nyní konečně vidíme, který zdroj nám přinesl jaké provize. Když si tabulku ještě více očistíme a seskupíme podle zdrojů, dostaneme tento luxusní přehled:

 

Návod, jak se neztratit

Přiznáváme, celá akce není na 5 minut, ale 90 % z celého popisu si nastavíte jen jednou a pak už si jen uděláte exporty a spojení dat, když potřebujete. Následující shrnutí kroků vás opět uvede do klidu:

       Jednorázové nastavení
1. Inzertní odkazy obohatit o unikátní ID kliku v parametru SID
2. V GA nastavit sledování kliknutí na inzerci jako konverzi
3. Nastavit posílání informace o kliknutí na inzerci do GA
4. V GA nastavit vlastní proměnou „ID kliku na inzerci“
5. Nastavit posílání ID kliku do vlastní proměnné
6. Vytvořit si zkratku v GA k reportu obsahující Zdroj / Médium a ID kliku na inzerci v sekundární dimenzi

        Vždy, když chcete report
1. Export reportu transakcí ze CJ
2. Export reportu Zdroj / Médium a ID kliku na inzerci v sekundární dimenzi z GA
3. Očištění obou reportů jen na sloupce, které mne zajímají
4. Spojení obou tabulek pomocí funkce SVYHLEDAT
5. Očištění na finální tabulku se souhrnem provize na úrovni Zdroj / Médium

Určitě by se daly najít i jiné nebo obdobné způsoby, jak se dostat k tomu samému a dokonce zautomatizovat závěrečné hraní si s reporty a Excelem. Kreativitě se meze nekladou.

Přednášku Lucie Kuželíkové na toto téma jste mohli zhlédnout na 10. Affiliate konferenci – záznam ZDE

Pokud byste se necítili na to, si vše samy nastavit, neváhejte nás kontaktovat. Autorka tohoto článku a návodu je z agentury Cognito.cz, která s VIVnetworks.com úzce spolupracuje a o vše se ráda postará.

 

The website is operated by webon.cz