Ohlédnutí za 5. Affiliate konferencí | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Ohlédnutí za 5. Affiliate konferencí

[:cs]Affiliate konference je něco víc než konference, je to setkání všech affiliate profesionálů, které VIV NETworks pravidelně sdružuje právě touto akcí. Všichni velmi kvitovali, že konferenci budeme organizovat 2 x do roka a tak si zapišme do diářů datum 2.10.2014, kdy proběhne již 6.ročník.

5.ročník Affiliate konference se konal 13.5.2014 v kině Atlas v Praze. Změnili jsme prostor především kvůli kapacitě. Na této konferenci jsme mohli vidět 9 přednášek a jedno překvapení. Jednotlivé přednášky byly zaznamenány a co nejdříve je zveřejníme na Youtube kanálu nebo na našich stránkách.

Po zahájení konference Robertem Studeným z VIV NETworks měl přednášku Vladan Hejnic na téma jak využít e-mailing pro affiliate. Zaměřil se především na různé ukázky využítí e-mailingu na affiliate projektech jako je kupónová stránka aj. Jedná se o návody na kampaně, které mohou affiliate partneři  využít i s jednoduchou technologií, jako je např. Mailchimp. Shrnutí je asi následující:

1. Budujte databázi vašich návštěvníků a ptejte se na více informací jako jsou narozeniny, jméno a příjmení, PSČ, pohlaví a samozřejmě e-mail. Vysvětlete proč chcete jednotlivé informace a motivujte je, aby vám tyto informace dali.

2. Nastavte si automatický e-mail, který odchází ihned po té co se návštěvník zaregistruje do DB.

3. Ptejte se co je zajímá a informujte je co a v jaké frekvenci budou dostávat.

4. Segmentujte na aktivní a neaktviní návštěvníky, podle toho co zda otevírají vaše e-maily nebo ne. Další segmentace je podle dat, které vám dali. Segmentaci využívejte pro zaslání jiného obsahu, jiný styl komunikace a také v jiné frekvenci.

5. Nejúspěšnější automatizované e-mail kampaně jsou – Vítací, Připomínací, Narozeninová, Svátek, Žádost o hodnocení (kupónu, článku, rady, …), eBlast kampaň s propagací co je u vás nového. Speciální kampaň je re-aktivační, pro získání zpět těch, kteří nám delší dobu nereaguji na e-maily.

 Zásada na konec. Nezasílejte e-maily těm, kteří je neotevírají. Zasílejte jim něco speciálního max.1x za měsíc v oddělené rozesílce od ostatních.

 

Další přednášejí nezklamal. Mnoho z nás se těšilo na nevyčerpatelný entuziasmus Ládi Trpáka, zakladatele e-shopu ZOOT. Viděli jsme data Eurostatu tj. 53 mld. obratu co Češi realizují v módě a přesto je to nejméně z okolních států. Do roku 2017 se odhaduje, že on-line prodej v módě bude okolo 7,9 mld. Kč. ZOOT si v módě hraje a pomáhá. Více o kolekci DOBRO zde. Zajímavé bylo povídání o tom co hledají ženy a  co si následně kupují. Přirovnání ženy-sběračky, muži-lovci bylo velmi výstižné. Co mě však překvapilo, že ženám na ZOOTu je jedno, jestli je něco ve slevě nebo ne, nakupují prostě co se jim líbí. Muži si prohlížejí odvážnoou módu, pak ale nakupují střídmější verze. Chybí trocha frajerství?

V Affiliate programu ZOOT probíhají změny v odměňování, provize jsou nyní podle výkonnosti od 10-15% a pro ty nejlepší není ani 15% úplný strop. ZOOT připravuje generátor XML feedů pro partnery a využití retargetingu. Dnes se o ZOOT stará VIV NETworks a pro podněty a dotazy nás můžete kontaktovat na: magdalena.vojtova@vivnetworks.com.

Po krátké přestávce, kdy se servírovali domácí bábovky měl přednášku Honza Kvasnička. Honza tentokrát prezentoval case study, kdy pracoval na uživatelském testování a následném re-designu e-shopu Pilulka.cz. Honza asi nejvíce kritizoval složitost navigace, chybějící ikony a špatné umístění přednostní e-shopu, které zapadly do celkového barevného designu. U Pilulka.cz je složitější, že zákazník má za jinou cenou stejný produkt v síti lékáren a přímo v e-shopu, ale vždy je včas informován. Závěrem je třeba říct, že přednáška byla jistě velmi zajímavá pro e-shopy a affilák pochopil s čím vším se e-shopy perou ještě před spuštěním a pak dlouho po něm.

Po Honzovi nám Tomáš Jagoda představil projekt Slevovekody.com. Pro někoho se přednáška mohla zdát jako základní a spíše self promo, ale rozumějme, že v audienci byli i začínající affiláci, kteří hledali inspiraci jak začít a také majitelé e-shopů, kteří nevědí k čemu jim kupónová stránka může pomoci. Tomáš vysvětlil, co v jejich projektu bylo důležité pro úspěch a jak kupónový portál může e-shopu pomoci. Odpověď je jednoduchá, e-shop bude více prodávat. Máte něčeho moc na skladě a potřebujete to rychle prodat? Nabídněte partnerům slevový kupón pro jejich návštěvníky. Tomáš na case study ukázal jak kupónová stránka pomáhá v prodeji. Konkrétní čísla byla zajímavá a opět motivací pro ostatní affiláky kupóny využívat v propagaci

Petr Baloun, velmi zkušený a úspěšný affiliate partner provozuje i vlastní e-shop VelkeSamolepky.cz. O něm a spuštění úspěšného affiliate programu byla Petrova přednáška. Zajímavé bylo přiznání, že i on, zkušený partner, který mnohdy kritizuje e-shopy (po právu), udělal chyby v nastavení provizí hned na začátku. Po zvýšení provizí pro všechny na 25% se postupně program rozhýbal a dnes má stále rostoucí tendenci. Poučením bylo, že partneři neinvestují energii do nové oblasti, pokud provize není opravdu zajímavá a např. cashbacky nepropagují neznámé značky, pokud jim to opět nekompenzuje dostatečně vysoká provize. Petr pro partnery připravil i generátor XML feedů a iFrame s recenzemi a jako jeden z mála, napojil svoje produkty do CJ a partner tak může přesně vidět, které produkty jeho návštěvníci kupují. Výsledkem je pak lepší optimalizace na straně partnera, co propagovat.

Pavel Ungr se svojí přednáškou o SEO komentoval právě chyby na webu svého předřečníka – tj. VelkeSamolepky.cz. Myslím, že ani Pavel nevěděl, že Petr Baloun bude v hledišti. O to více byly zajímavé právě dotazy Petra Balouna k jeho přednášce :-). Ve většině případů Pavel Petra Balouna pochválil. Ukázky, které byly prezentovány byly pro mnoho partnerů až příliš základní (dle dotazníků). Proto pro příště přednáška o SEO musí být mnohem pokročilejší.

Petr Staněk, úspěšný podnikatel dnes obchodně vede projekt Gorila mobil. Petra můžeme znát jako zakladatele NetTravel.cz. Gorila mobil je virtuální operátor zaměřující se na datové tarify. Petr byl velmi sdílný co se týče možností spolupráce a pochvaloval si výsledek z prvního měsíce spolupráce s VIV NETworks, kdy získal od partnerů zapojených v největší affiliate síti,několik stovek klientů. Velká diskuze byla nad provizemi, když si z hlediště partneři stěžovali, že 50 Kč a 90 Kč je velmi málo v situaci, kdy klient nadále Gorile zůstává a dobíjí. Petr Staněk je však vyvedl z omylu a dle statistik u podobných operátorů, se stejnou cílovou skupinou (15-26 let) je životnost zákazníka asi 6 měsíců. Náklady na aktivaci karty, na udržení zákazníka apod. jsou poměrně vysoké. Je zde však prostor k diskuzi a Petr jistě dokáže vést konstruktivní dialog s partnery a testovat různé varianty odměn tak, aby byly obě strany dlouhodobě spokojené. Gorila mobil v tomto roce investuje přes 16 mil. Kč do reklamy a to jistě pomůže partnerům k lepším výsledkům. Vtipné bylo animované video, které můžete vidět na youtube zde.

Petra Větrovská, přezdívkou Větrovka, byla lákadlem pro mnohé z nás. Její přednáška se však týkala více obecných principů PPC (je ale pravdou, že je někdy affiliate partneři nedodržují, takže opakování je matka moudrosti). Hlavní zpráva z její presentace: i malí hráči mohou konkurovat velkým, pokud testují a ze 100 reklam vyberou tu nejlepší. I malá investice, např. o 20% více do PPC, může přinést výsledek nikoli +20%, ale klidně +100%. Je třeba si pořád hrát s cenou za PPC, abychom se dostali k optimálním nákladům a maximálnímu trafficu.

Posledním řečníkem byl JanTichý a jeho přednáška o pokročilém Google Analytics. Honza ukázal správné napojení affiliate na GA. Další užitečnou funkci, kterou zmínil bylo jak zjistit v GA poslední zdroj, z kterého vznikla konverze. Tato přednáška byla zaměřena jak na inzerenty tak na partnery, kde si každý odnesl pár tipů jak pracovat efektivně s nástrojem jako je Google Analytics

Perličkou after party byla exhibice Vaška Kloudy – sedminásobného mistra světa ve footbagu. Video i s lekcí pro účastníky after party zde..

After party byla skvělá, mnoho partnerů zůstalo až do 2. hodiny ranní. Už se všichni těšíme na 2.10.2014 na 6.ročník Affiliate konference.

Pátý ročník skončil ať žije ten šestý![:]

The website is operated by webon.cz