Nevíte si rady s Youtubery? Zapojte je do affilu! | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Nevíte si rady s Youtubery? Zapojte je do affilu!

yt

Na včerejší konferenci Marketing Monday nazvané Youtubeři vs. značky padlo mnoho zajímavého o tom, jak s Youtubery spolupracovat. Dávat jim více volnosti nebo méně? Jak nastavit mantinely spolupráce? Jak zařídit, aby se e-shopu nebo značce spolupracující youtuber nevymkl z rukou?

Již samotný název konference trochu napovídal, že spolupráce s youtubery je pro současné marketéry značek a e-shopů vlastně svého druhu souboj s nejistým výsledkem. Youtubeři mají sílu, takže s nimi spolupracovat chceme, na druhou stranu ale nevíme na to, jak s nimi komunikovat, jak je zaujmout. Jak tedy zaručit, že výsledek bude win win, tedy pro obě strany pozitivní? Je to jednoduché – zainteresujte youtubera na výsledku kampaně. Jak? Zapojte ho do svého affiliate programu.

Affiliate funguje na tom principu, že e-shop (klient) platí provizi z každé uskutečněné objednávky. Ve spolupráci s youtubery se tedy jedná o nesmírně atraktivní způsob spolupráce pro obě strany. Youtuber dostane produkt, který zařadí do svého videa. To ale není všechno. Díky affiliate odkazu a trackingu na straně e-shopu dostane navíc vyplacenou provizi (v %) z hodnoty každé objednávky, kterou přivede. Má tedy velkou motivaci představit produkt tak, aby se prodal, neboť na tom, kolik produktů se prodá, závisí jeho celkový výdělek z kampaně. A zadavatel reklamy je klidný, protože ví, že jeho zájem (tedy prodat) se shoduje se zájmem youtubera a nedojde proto k žádné katastrofě (byť natočené na tři kamery s využitím dronu).

Acupofstyle

Stejně jako tento systém funguje v řadě zaměstnání (fixní plat + bonusy dle výkonu) může fungovat i ve spolupráci s youtubery. Youtuber dostane zdarma produkt do videa, případně i nějakou jednorázovou nižší částku jako fix + provize z prodeje, které jsou závislé čistě na tom, jak propagaci produktu zvládne.

Affiliate kampaně s youtubery se nám výborně osvědčily třeba v módě, kosmetice nebo elektru. Není ale jediný důvod, aby nefungovaly i u dalších segmentů. Jedinou podmínkou je prodávat službu/produkt on-line a mít svůj affiliate program (více informací v sekci Pro inzerenty).

Makyna

Podle toho, jak blogger téma zpracuje, se odvíjí jeho výdělek. Nemá tedy důvod, aby v souboji elektrokola s autem nechal zvítězit auto, když potřebuje, aby se prodávalo eKolo. Nemá důvod říkat, že "tyhle boty asi nic moc nevydrží", když potřebuje, aby si je diváci koupili. Jakmile je youtuber zainteresován na výsledku, má rázem stejnou motivaci jako e-shop, klient, zadavatel nebo jakkoli jinak nazveme člověka, který (si) ho platí.

Další výhodou affiliate programu je, že spolupráci se všemi youtubery funguje ve stejném režimu, stejným způsobem. Nemusíte uzavírat smlouvy s každým zvlášť, zvlášť fakturovat. Jakmile domluvíte podmínky spolupráce, provize systém počítá i vyplácí za vás, vy už se o nic nestaráte. Často se stává, že když vloggerovi affiliate spolupráce vyhovuje, pokračuje v ní i po skončení prvotní kampaně. Odkazuje tedy ve svých videích na e-shop i když od něj už žádné další věci nedostal. Proč? Protože ví, že provize z prodejů mu jeho aktivitu zaplatí.

Co vy na to?

Více o affiliate kampaních a možnosti spuštění affiliate programu i pro váš e-shop se dozvíte na tomto webu v sekci Pro inzerenty, nebo mi napište na magdalena.vojtova@vivnetworks.com

The website is operated by webon.cz