Jaký byl rok 2020 pro VIVnetworks.com? | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Jaký byl rok 2020 pro VIVnetworks.com?

pf2021

Další rok je pomalu za námi a ten současný byl dozajista výživný po všech stránkách. Pozitivně ovlivnil především ecommerce scénu a naše affiliate síť VIVnetworks.com nebyla výjimkou. Pojďte se s společně s Robertem Studeným poohlédnotu za rokem 2020, který byl 11. rokem veřejné affiliate sítě a přinesl rekordní obrat zapojených inzerentů ve výši 4 miliard korun.

 

Pandemie pomohla v růstu ecommerce

Rok 2020 započal novou éru našich životů a většinu populace donutil k nákupům na internetu. Ať už ostřílené internetové zákazníky či především ty úplně nové.

Až na částečných a krátký propad během března se čísla online nákupů raketově navyšovala. Výjimkou nebyl růst o stovky procent v určitých segmentech, což krásně shrnuje Magdaléna Vojtová na 16. Affiliate konferenci (video Affiliate trendy 2020).

Z dnešního pohledu prohrává v rámci ecommerce pouze segment cestování. Z mého pohledu neočekávám v příštím roce výraznější změnu. Možná během letních měsíců si travel připíše větší podíl než tomu bylo tento rok, ale úplné zotavení na úroveň 2019 odhaduji za 3-4 roky.

Co se povedlo a dělá nám radost

Za hranice do Polska, Maďarska a Rumunska jsme se naposledy vydali v únoru. I přesto však kontinuálně nejen na těchto zahraničních trzích rosteme, a to díky rozhodnutí mít zde fyzicky přítomné zaměstnance a kolegy. To nám dává daleko větší možnosti v akvizici nových inzerentů i partnerů a v rozšiřování našeho byznysu.

V Maďarsku doplnila náš tým třetí development manažerka a v Polsku jsme přítomnost krakovské báze zdvojnásobili o dva kolegy, kde jeden bude mít na starost řecký trh.

V Rumunsku jsme na trhu jako druhá síť, ale z dosavadních výsledků víme, že to nemusí být na dlouho

Naplno jsme pokračovali na Balkáně, v Baltských zemích a Rusku, kde jsme se poprali s restrikcemi a překážkami a úspěšně si vyzkoušeli soupeření s tamní affiliate jedničkou.

Díky zkušeným affiliate manažerům s jazykovou vybaveností pomáháme našim inzerentům také s programy v západní Evropě. Německo, Francie, Velká Británie či Španělsko jsou nejčastějšími státy, kde spouštíme nové programy.

Kromě expanze za hranice jsme také expandovali na tuzemském trhu. Povedlo se nám domluvit spoustu nových spoluprací z partnerské strany. Zapojujeme velké média domy a další větší partnery, které vám brzy představíme.

S partnery hrajeme fair-play (kauza Zoot)

Z důvodu insolvence Zootu v minulých letech jsme museli na základě soudního nařízení odebrat provize našim partnerům. Nepostavili jsme se k nim však zády, ale všechny jsme vyplatili z vlastních finančních zdrojů. Jsme tak jedinou sítí, která i přes finančí problémy inzerentů vždy vyplatila své partnery.

Byl to precedent, který se už opakovat nebude a naši partneři jsou i nadále díky depositu chráněni a ihned vypláceni.

Ceníme si naší spolupráce a vždy děláme pro všechny strany maximum.

Někteří bohužel nehrají fair-play s námi

Nikdy není nic růžové a i v tomto roce se děly věci, které bychom si raději odpustili.

Zvýšená aktivita na sociálních sítí vyloučených partnerů a konkurenčních sítí na nás vrhala pomluvy a polopravdy.

Pochopil bych, že se takto děje u jedinců, kteří byli za své podvodné chování nebo nedodržování VOP jednotlivých affiliate programů vyloučeni, ale vůbec nechápu tuto aktivitu od konkurentů. Vrhají špatné světlo na celou affiliate scénu, nikoliv jen na nás.

I v dalších dnech a letech se budeme věnovat svoji práci, nekomentovat práci druhých a především hlídat čistotu naší sítě, aby i inzerenti měli jistotu, že nebudou čelit podvodům ze strany partnerů. Tomu nám dopomáhá i maximálně transparentní technologie CJ.

Affiliate konference pandemii navzdory

I v letošním roce jsme si nemohli nechat ujít Affiliate konferenci. Bohužel díky pandemii byly obě konference pořádány online, což nám však přidalo nové sledující a společně pro český a sovenský trh se konferencí účastnilo na 400 lidí.

Padl rekord

Před Vánoci jsem avizoval v mém prvním rozhovoru pro Czechcrunch v naší 11 leté historii, že by affiliate partneři v naší affiliate síti mohli atakovat rekordní obrat e-shopům ve výši 4 000 000 000 Kč. Tuto částku jsme pokořili už těsně před Vánoci a jsem rád, že se nám to společně povedlo. Meziročně jsme obrat v eshopech přes affiliate zvýšili o více jak 40 %!

Na druhé straně padl i smutný rekord, a to v oblasti travelu. Ten si tento rok ukousl podíl v naší síti na pouhém 1 %. Tím bych chtěl vyzdvihnout práci týmu všech našich affiliate specialistů a kvalitní práci affiliate partnerů, kteří výpadek tohoto segmentu dokázali spolehlivě nahradit a dodat obrat v segmentech, které rostly.

V průběhu celého roku jsme viděli mnoho partnerů, kteří rychle reagovali na změny a soustředili se na projekty v rostoucích kategoriích.

Influenceři a affiliate

Contentiamo.com, které aktuálně disponuje 600+ influencery a výhradně spolupracuje se CJ.com. má za sebou veleúspěšný rok, kdy v jarních a podzimních měsících se dostalo mezi špičku obsahových affiliate partnerů, především v oblasti módy.

Tato platforma pro influencery je na trhu unikátní tím, že učí influencery pracovat s affiliate reklamou, což e-shopům přináší jak visibilitu tak i výkon.

Soutěž pro partnery

Na podporu segmentu nábytku, který každoročně v období Vánoc klesá, jsme spustili soutěž pro affiliate partnery s odměnami ve výši 100 000 Kč. Obraty a vítězové budou známy ke konci ledna 2021.

S úspěšným průběhem této soutěže jsme se také rozhodli, že v soutěžích budeme pokračovat. Na leden je vypsána další soutěž pro české i slovenské obsahové partnery v segmentu módy a sportu s odměnami ve výši 60 000 Kč.

Nová posila do týmu

Od září nám s marketingem pomáhá David Eiselt (Cestujlevne.com). Jsme rádi že David zapadl velice rychle do týmu a pomáhá nejen v marketingu, ale díky cenným zkušenostem z affiliate scény i v dalších oblastech naší sítě.

Naše cíle na rok 2021

Od prázdnin nasazujeme jako jediní v CEE nový druh trackingu S2S (server to server), který řeší restrikce v prohlížečích ohledně cookies a adblocky.

Podle zatím dostupných dat z e-shopů, kteří nový tracking nasadily a reakcí partnerů, je spolehlivost trackování na úrovni 99 %. Jsme rádi, že jsme získali významnou posilu do týmu, který pomáhá e-shopům s přechodem na nový tracking,  a to Michala Vávru (Cestolino.cz).

Druhým cílem je mít ostrou verzi nástroje na data driven atribuci, který přinese e-shopům vhled do atribuční cesty každé objednávky a pozici jednotlivých affiliate partnerů.

Finanční cíl na příští rok zůstává stále stejný, a to růst o desítky a stovky procent, stejně jako tomu bylo letos na jednotlivých trzích.

Víme, že musíme stále zlepšovat affiliate management a podporu našim partnerům. Máme to jako jasnou prioritu na rok 2021.

Stejně jako v předchozích letech, tak i v těch dalších budeme pokračovat v edukaci našeho affiliate týmu, která se v minulosti velice osvědčila. Jen letos i přes překážky proběhly školení v oblastech SEO, copwritingu, Google Analytics, atribuce a dalších. Společně s edukací ve vlastních řadách budeme pořádat i konference a edukovat o affiliate širokou veřejnost.

Stále nabíráme nové kolegy do partnerské oblasti, kteří prohlubují stávající a vyhledávají další strategická partnerství s velkými mediálními projekty.

Targito

Vedle affiliate sítě vlastníme také společnost Targito, která nám svým růstem dělá radost.

Targito si upevnilo pozici na trhu a jako jediná platforma v regionu pracující s transakčními daty svých klientů zvyšuje v průměru jejich obrat o 167% v e-mail marketingu. V některých případech se v roce 2020 podařilo dosáhnout růstu 385%. To jen díky využití informací co si lidé v minulosti kupovali a matematický model s určitou pravděpodobností spočítá co a kdy mu nabídnout právě dnes. Obratově Targito vyrostlo o 52% a jeho EBITDA se zvýšila o 115%. V roce 2020 Targito získalo několik nových klíčových klientů jako je Hornbach, Mountfield, Tescoma nebo PRO-DOMA. V roce 2021 Targito chystá opět růst přes 50% a proto jsme firmu od začátku roku personálně a profesně posílili. Držíme jim palce ať stále udrží špičkovou kvalitu i během růstu.

The website is operated by webon.cz