Jak dělat affiliate marketing přes Facebookové stránky použitím placené reklamy | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
Aktuální články, VIVnetworksVIVnetworks

Jak dělat affiliate marketing přes Facebookové stránky použitím placené reklamy

facebook_logo

Sociální síť Facebook v dnešní době používá absolutní většina lidí. Ovšem jen zlomek z nich ví, že Facebook lze využívat jako prodejní nástroj. V dnešní době z pohledu partnera  již není potřeba k výkonnostnímu marketingu vlastnit a provozovat například webové stránky, blog či jiné formy online prezentace. Stačí mít pouze Facebookový profil a využívat jej jako prodejní nástroj.

V současnosti platí, že Facebook je nejlevnější placený zdroj pro přivádění návštěvníků (trafficu) na web.Pro používání reklamního inzerování na Facebooku je důležité mít založenou veřejnou Facebookovou stránku (samotný osobní profil nestačí) a přes tu vytvářet reklamní kampaně.

Například můžeme založit Facebookovou page s názvem “Miluji oblečení Zoot“.

Po pravé straně nahoře si otevřeme záložku propagovat (promote) a pokračujeme do rozhraní pro tvorbu reklamních kampaní.

V tomto rozhraní klikneme na “Nová Kampaň” (create campaign) a začneme tvořit reklamní kampaň. V této chvíli se nás Facebook bude ptát, jaký typ reklamní kampaně chceme vytvořit.
Pro účely propagování například e-shopu Zoot zvolíme třetí možnost “Send people to your website“ (propagace webové stránky). Posléze zadáme url propagované stránky, začneme nastavovat název, cílení reklamní kampaně (věk, pohlaví, oblast apod.) a rozpočet kampaně.

Jakmile je vytvořená reklamní kampaň, dostáváme se k důležité části affiliate marketingu použitím placených reklam na Facebooku.

Ve vytvořené reklamní kampani je nutné si otevřít přímo reklamní set pro tuto kampaň a konkrétní reklamu. Pro nastavení této reklamy klikneme na tlačítko “edit” (upravit)

Otevře se okno, kde se nastaví vzhled konkrétní reklamy v dané kampani. Postupně nastavíme obrázek, titulek, popisek a to nejdůležitější pro náš účel odkaz. Do pole “Website url“ (url webové stránky) je nutné dát náš affiliate link!

Aby se nezobrazoval tento ošklivý odkaz pod titulkem v reklamě, je nutné nastavit viditelný odkaz (Display link), který se bude zobrazovat pod titulkem a textem v reklamě. Do tohoto okna je nejlepší napsat url oficiální webové stránky, na kterou odkazujeme (v tomto případě www.zoot.cz).

Po vytvoření může naše reklama vypadat například takto. Důležité je, že místo affiliate odkazu, který nevypadá zrovna pěkně, je pod reklamou zobrazený čistý odkaz propagované webové stránky.

Současný systém inzerování na Facebooku spočívá především v zájmu uživatelů o daný příspěvek, či reklamu, tudíž aby vás reklama vyšla na co nejmenší částku, musí mít lidé o tuto nabídku zájem. To na Facebooku znamená, že čím více lidí vám na reklamu klikne, tím méně budete platit. To samozřejmě souvisí s hodně podceňovanou částí inzerce, a to samotným cílením, komu se reklama bude zobrazovat. Je zjevné, že když například budete „prodávat“ dámské tričko, tak v cílení pro tuto konkrétní reklamu nemůžete cílit na pány apod. Dále je dobré, pokud možno, co nejlépe odhadnout věkovou kategorii potenciálních nákupčích.

Co je ovšem nejdůležitější pro tento způsob propagace – samotný obrázek!

Obrázek je ta věc, kterou lidé, když projíždí Facebook, vidí jako první. Aby si ho vůbec všimli, je důležité mít na paměti, aby byl obrázek co nejvíce kontrastní se vzhledem Facebooku. Nemusí být ani bůh ví jak hezký, důležité je, že bude zajímavý pro vaši cílovou skupinu. Jelikož je ve své podstatě Facebook tvořen pouze z bílé a modré barvy, doporučuji volit takový obrázek, který disponuje převážně červenou, zelenou, či například černou barvou. Od věci není ani orámečkovat obrázek právě kontrastní barvou.

Jen pro představu: když vám na vaši reklamu klikne okolo 20 lidí z 1000 zobrazení, Facebook vyhodnotí reklamu, jakožto relevantní a kvalitní. Tím pádem budete platit za jeden klik okolo 1-2 Kč.

Shrnutí: Základem inzerování a provozování affiliate marketingu na sociální síti Facebook je nutné mít založenou jednu z Facebookových stránek (fan page, bussiness page, apod.). Doporučuji si tuto page opravdu hezky vyladit co se týče profilové a úvodní fotografie, popisku page a podobně. U samotných reklam je důležité správně nastavit affiliate odkaz a viditelný odkaz. Samozřejmě je na každém z vás, jak budete kreativní v tvorbě samotné reklamy, jaký použijete obrázek, jaký titulek a text napíšete, aby vám lidi na reklamu klikali. Nicméně v dnešní době platí, že je Facebook nejefektivnějším a nejlevnějším nástrojem pro přivádění návštěvnosti. Je tomu tak jednak proto, že nezáleží na tom, kolik nabízí za inzerci vaše konkurence, jako je tomu například u PPC reklam, ale také proto, že si můžete reklamu zacílit přesně na ty lidi, na které chcete, či potřebujete.

Pokročilejším nástrojům a podrobnější tématice propagování pomocí Facebooku se budu věnovat v dalších článcích.


Tento článek je pouze obecným příkladem, jak lze s affiliate reklamou na Facebooku pracovat. Veškeré příklady zde uvedené jsou pouze ilustrativní a vždy je potřeba se v konkrétním případě řídit pravidly affiliate programu (SEM, PPC…) a pravidly Facebooku.

Využívání jmen jednotlivých brandů a společností v názvech stránek může být problematické a proto ho nedoporučujeme. Volte raději takové názvy, kde se brand a název společnosti nevyskytuje.

The website is operated by webon.cz