Expanze do Maďarska, data-driven atribuce i fuck-upy na cestě k úspěšnému online podnikání - to byla 14. Affiliate konference | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Expanze do Maďarska, data-driven atribuce i fuck-upy na cestě k úspěšnému online podnikání – to byla 14. Affiliate konference

14ak_square_800x800

Proč má smysl expandovat s e-shopem právě do Maďarska, jak velká dřina je vybudovat kvalitní partnerský portál, jak spravedlivě ohodnotit affiliate partnery a jak ochránit vaše online projekty před propadem ve vyhledávačích? Na tyto a další otázky odpovídala letošní Affiliate konference, která i letos přinesla aktuální témata a inspiraci ze světa online podnikání a marketingu.

14. ročník Affiliate konference přinesl nová témata a trendy v online marketingu a poskytl ideální půdu pro navazování spolupráce mezi předními profesionály českého a slovenského světa internetového podnikání. Události se jako vždy zúčastnili majitelé významných českých e-shopů, provozovatelé a majitelé affiliate portálů a online marketingoví specialisté, ti všichni s jasným cílem sdílet zde know-how, společně hledat řešení aktuálních problémů a domluvit nové spolupráce. Na místě byli také zástupci z Profi Credit, kteří partnerům představovali možnosti a výhody jejich affiliate programu.

Affiliate konferenci v 9h ráno zahájili zástupci předních českých eshopů, aby představili své produkty a hlavně možnosti affiliate spolupráce. Vystoupili kolegové z eshopů Be Lenka, Astratex, Philips a zástupce e-shopu MANA™. Pokračovali tak v konceptu affiliate workshopů, který vychází z potřeby kvalitní komunikace a zpětné vazby mezi e-shopy a affiliate partnery. Ve svých vystoupeních se zaměřili na předávání jejich vize směrem k partnerům, vysvětlili systém nastavování provizí a hodnocení partnerů, motivaci formou bonusů, prezentovali jejich připravované speciální kampaně na začínající sezonu a další.

Slovo na úvod si vzal CEO affiliate sítě VIVnetworks.com Vladan Hejnic, který představil vize firmy pro vývoj affiliate marketingu a představil nejdůležitější principy, na kterých podle něj stojí budoucnost oboru. Reagoval na současné výzvy, kterým čelí affiliate komunita u nás. Představil novinky v rozhraní CJ.com, které pomáhají vylepšovat výkonnost a přesnost nastavování provizí, bezkonkurenční reporting včetně podrobných analýz affiliate programů a také zvyšování kvality kampaní a jejich přehlednost. Všechny tyto novinky zkvalitňují spolupráci mezi e-shopy a partnery.

Pokud by si někdo náhodou myslel, že cesta za úspěchem v affiliate je jednoduchá, pak ho o pravém opaku přesvědčil Michal Hardyn z Tipli.cz, který svou přednášku o budování partnerského webu zaměřil hlavně na fuck-upy na cestě k úspěchu. Zakladateli několika online projektů i s několika úspěšnými exity na kontě se podařilo vybudovat portál, který ročně generuje firmám obrat ve výši 1 mld. Ve své přednášce Michal zmínil také důvody, proč se rozhodl stavět svoji hodnotu na obsahu, prozradil, kde se podle něj (ne)vyplatí hledat lidi do týmu nebo proč si otevřel kancelář právě na Smíchově.

„Najděte si pro projekt šikovné lidi, kteří věří tomu, co děláte, a baví je to,” říká Peter Chodelka, který na konferenci vystoupil za Kombo.sk, další úspěšný partnerský projekt. Vysvětlil, jak se mu podařilo dosáhnout úspěchu pomocí budování kvalitního brandu, jakým způsobem dal dohromady svůj tým a jak se mu s ním daří spolupracovat na dálku.

Dokážete správně oceňovat své partnery?

Proč je last-click metoda hodnocení affiliate partnerů přežitek a data-driven naopak atribuce získává na významu, objasnil Jan Tichý, zakladatel digitální agentury Taste, vedoucí analytického oddělení, specialista na webovou a datovou analytiku, SEO a další. Online markeťáci dnes stále více pracují s daty a vyhodnocují efektivitu pohledem různých atribučních modelů. Jan zdůraznil, že affiliate marketing má smysl a přínos jen v případě, že poskytuje dostatečný objem relevantních dat, na jejichž základě si e-shop správně nastaví přínos nebo zásluhu jednotlivých affiliate partnerů. Zaměřil se na význam CLV (Customer Lifetime Value) a jak ho dosáhnout. Výhled do budoucna a péče o partnery, kteří ho přináší, je pro něj z hlediska dlouhodobého rozvoje naprosto zásadní.

Jak (ne)zmizet z vyhledávačů

O webech, které jak mávnutím kouzelného proutku rázem přišly o desítky tisíc návštěvníků, hovořil Ján Januška z agentury Spotibo. Tak totiž podle něj často dokáží působit problémy v SEO – jako zcela nepatrné nebo dokonce neviditelné technické chyby, které majitelé online projektů odhalí až když je pozdě. Jak se dá takové katastrofě vyhnout? Jedině tím, že si chyb všimneme dřív než Google. Ve své přednášce Ján ukázal, jak toho dosáhnout pomocí několika nástrojů, které provádí audit vašeho webu a zasílají vám průběžné výsledky. Představil některé nástroje, které kontrolují nejběžnější technické chyby na vašem webu a dokáží vás na ně včas upozornit. 

Jihovýchodní Evropa stále představuje perfektní přiležitost pro online expanzi. Možná jste nikdy neslyšeli o Csomagküldő.hu, její českou českou “verzi” Zásilkovnu zná ale snad každý. Její CEO Marianna Pajda přijela na konferenci z Budapešti, aby mimo jiné představila 5 hlavních důvodů, proč expandovat do Maďarska a také jak to udělat správně. Maďarský online trh ještě zdaleka není nasycen – podle statistik je v Česku momentálně 4x víc e-shopů než v Maďarsku. Marianna také prozradila, čím je maďarský trh specifický, co je webshop, košár nebo co nás s Maďary spojuje. Maďaři zahraničním e-shopům moc nevěří, je proto na nás začít si teď získávat jejich důvěru a budovat postavení na jejich online trhu.

„Čím větší komfort, tím větší pravděpodobnost, že se k vám zákazník vrátí,“ uvedla na začátku své přednášky Daniela Marušková, UX konzultantka z agentury Consella, která hostům poradila, na co myslet, pokud začínáte pracovat s UX. Jak důležité je nepodceňovat uživatelský zážitek zákazníků ukázala na příkladu testování webu svého klienta. V praxi mohou i drobné chyby, kterých si sotva povšimneme, našemu zákazníkovi pobyt na webu pořádně znepříjemnit. Lze na vašem webu bez problému platit kartou? Ukládají formuláře hodnoty vyplněné zákazníkem? A jak funguje váš vyhledávač zboží a služeb? I takový detail, jakým je chybějící skloňování slov nebo neintuitivní zařazení produktů do kategorií může zkomplikovat nákup nebo od něj úplně odradit. Daniela se na závěr zaměřila na testování a zdůraznila kvalitativní metody, kterými jsou card sorting a uživatelský výzkum.

Důvodů, proč nechybět na 14. Affiliate konferenci, bylo spousta. Zástupci vybraných českých a slovenských e-shopů se přiblížili svým stávajícím i potenciálním partnerům, novinky v affiliate světě pohledem největší sítě na trhu ocenili zkušení affiliate hráči i úplní nováčci, stejně jako bezkonkurenční profesionalitu přednášejících. Ti návštěvníkům zprostředkovali know-how, doporučení i cenné zkušenosti ze světa online marketingu a inspirovali je v mnoha směrech k vylepšování jejich online projektů. Asi málokdo teď ještě pochybuje o významu testování v SEO i UX nebo nutnosti získávání kvalitních dat pro správné hodnocení affiliate partnerů. Českým e-shopům byla dodána odvaha i motivace expandovat do Maďarska, které pro ně donedávna bylo úplně neznámým trhem. Dozvěděli jsme se, s jakými problémy se lze setkat na cestě k vybudování úspěšného affiliate portálu i co je pro úspěch v affiliate klíčové. Doprovodný program konference byl – jako vždy – úzce spojený s navazováním kontaktů a spolupráce a sdílení know-how uvnitř affiliate komunity. 

V tuto chvíli se už můžete těšit na další Affiliate konferenci, kterou plánujeme na jaro 2020.

The website is operated by webon.cz