Affiliate marketing ve stavu nouze, home office a vyhlížení konce restrikcí | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Affiliate marketing ve stavu nouze, home office a vyhlížení konce restrikcí

fbpost-01-novy-inzerent-1000x1000_6

Dovolím si ze své pozice shrnout dobu posledních týdnů, dobu stavu nouze, který zasáhl nejen Českou republiku a Slovensko, ale celou Evropu, celý svět.

Od 11. 3. trvá v České republice mimořádný stav i když stav nouze byl oficiálně vyhlášen až o den později. Většina online marketérů na straně inzerentů se postupně přesunula na home office. I naši affiliate manažeři pracují od pátku 13. 3. rovněž z domova  a postupně si musí zvykat na úplně jiný režim, než v kanceláři. Myslím, že až v této době si kolegové uvědomili co je to opravdový home office, kdy jsou na jednotlivce kladeny vysoké nároky na sebedisciplínu, samostudium a umění sám si poradit s daným problémem. Každý den se uskutečňují třicetiminutové telefonáty přes hangout s každým affiliate manažerem a probírají se kampaně inzerentů na následující dny.

Všichni zjišťují, že se nemohou jednoduše poradit s kolegy, kteří sedí naproti u stolu, jednoduše se zeptat na jeho názor na problém, který má před sebou. Pokud kdokoliv potřebuje pomoci, musí si dát pozor na správnou interpretaci problému při telefonické konzultaci tak, aby dostal relevantní odpověď. Naštěstí máme v týmu skvělé kolegy a všichni to zvládají (i když někteří, pravda, s vypětím všech sil – není jednoduché se ve stejném čase starat ještě o dospívající děti nebo školáky a kromě home office tak zajišťovat ještě chod home school).

Ve větší míře jsme se vrátili k telefonování, protože komunikace s inzerenty je nyní komplikovanější a nastavování a schvalování kampaní se tak protahuje. Někteří lidé marketéři šli pomáhat s vyskladňováním zboží do skladu (pokud jsou zaměstnání v těch e-shopech, které mají to štěstí, že jim skokově stouply počty objednávek), protože firmy řeší absenci lidí v expedici. Až ve večerních hodinách tito lidé řeší resty ve své práci a samozřejmě musí prioritizovat své úkoly.

Dvě online lékárny omezily v posledních dvou týdnech svůj affiliate program z důvodu abnormálního nárustu prodejů, kdy před sebou valili desetitisíce nevyexpedovaných objednávek.  Jediné, co nás na této situaci těšilo byl fakt, že affiliate byl omezován až jako poslední kanál v jejich marketingovém mixu. Od příštího týdne poběží opět affiliate programy všech lékáren.

Samozřejmě, že tento stav, který trvá už více než dva týdny, postihl i affiliate kanál poklesem objednávek, hlavně v oblasti fashion. U dalších kategorií jsme pokles nezaznamenali vůbec nebo pouze v jednotkách procent. U e-shopů s luxusním zbožím byl a je pokles znatelnější. Naopak nárůst mimo potravin, drogerií a lékáren, zaznamenaly také tyto kategorie:

  • produkty pro home office – notebooky, monitory, tiskárny, kancelářské židle, vysavače, čističky vzduchu aj.
  • věci do kuchyně a do domácnosti – domácí pekárny, kuchyňské roboty, mixéry, kávovary , mrazáky
  • domácí fitness – běžecké pásy, rotopedy, činky, cvičební podložky
  • krmiva a další potřeby pro psi, kočky a jiná domácí zvířata
  • potřeby pro děti a domácí výuku – výtvarné potřeby, hračky, papírenské zboží, učebnice
  • hygiena a beauty – holení, depilace, fény, kulmy
  • dále vidíme nárůsty v kategoriích dětská strava, knihy a e-knihy, rybářské potřeby, hračky a stavebnice, nábytek – zahradní sestavy a zahradní nářadí

Toto zboží se nakupuje v posledních týdnech napříč celou Evropou. Každá země má samozřejmě svá specifika.

Nová situace je i vodítkem pro partnery, aby diverzifikovali své portfolio projektů a pokud možno se nesoustředili jen na jeden segment. Dočasně skončily také výkyvy v nakupování. Dříve s železnou pravidelností lidé nakupovali výrazně méně ve dnech s hezkým počasím a naopak více když pršelo nebo byla zima. V posledních třech týdnech se křivka nakupování zploštila a každý den je v počtu objednávek skoro stejný, pravděpodobně je to hlavně tím, že jsou lidé doma a pokud něco potřebují tak nákup realizují ihned bez ohledu na počasí.

Doufám že po Velikonocích se život začne vracet do starých kolejí, i když už to asi nebude jako dřív. Bude se říkat “život před koronou” a “po koroně”. Stejně jako říkala moje babička před válkou a po válce…

Věřím tomu, že affiliate marketing, tedy partneři i e-shopy z této situace vyjdou bez zásadních problémů.

 

P. S.: Připadalo nám správné finančně podpořit našeho inzerenta Brašnářství Tlustý, který nyní místo kabelek a opasků šije roušky a vyrábí ochranné štíty jako pomoc nemocnicím a dalším lidem v první linii. Poslali jsme zároveň finanční dar všem Červeným křížům v zemích CEE kde působíme.

Společně to dáme!!
Hodně zdraví!!

Robert Studený

The website is operated by webon.cz