Špičky online marketingu a e-commerce ovládly 13. Affiliate konferenci a představily poslední trendy | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworksVIVnetworks

Špičky online marketingu a e-commerce ovládly 13. Affiliate konferenci a představily poslední trendy

13ak_300x250_banner_-_kopie

Účinkující 13. ročníku Affiliate konference se shodli, že východ Evropy ukrývá obrovský potenciál pro rozvoj online obchodu a právě teď jsme na prahu ideální příležitosti. Specialisté na SEO představili do hloubky trendy ve vyhledávání, novinky od Googlu i filtrace. Nechyběl praktický vhled do UX a testování a užitečné rady, jak vylepšit svůj e-shop pomocí affiliate programů. Vyhlášení Affiliate projekt roku přineslo překvapující výsledky a návštěvníci ocenili praktičnost a detailní analýzy přednášejících. Jaké konkrétní know-how tedy konference přinesla?

 

„13 Affiliate konference nevybočovala z dynamiky předešlých konferencí, Filip Podstavec navíc svou úvodní přednáškou nastavil laťku hodně vysoko. Účastníci si na vystoupení jednotlivých spíkrů pochvalovali hlavně velkou přidanou hodnotu v podobě konkrétních dat a sdílení zkušeností z expanzí eshopů a publisherů do zahraničí. Zároveň jsme vyhlásili výherce druhého ročníku unikátní soutěže Affiliate projekt roku, která má za cíl podporovat kvalitní affiliate projekty. Na jaro chystáme pro online komunitu úplně nový formát konference, který tu ještě doposud nebyl,” uvedl Robert Studený, spoluzakladatel a COO affiliate sítě VIVnetworks.com.

Program Affiliate konference otevřel blok workshopů se zástupci e-shopů DEK, Yves Rocher, SUPERZOO a Lekarna.cz. Každý z řečníků představil marketingové strategie jejich e-shopů, aktivity doprovázející jejich PR a affiliate spolupráci. Řečníci ukázali, jak neotřelé kreativní PR koncepty mohou obohatit online projekty, jako jsou obchod se stavebninami či online lékárna.

V říjnu 2018 představila platforma CJ.com nový nástroj analýzy dat pro své uživatele CJ Insights. Na konferenci se proto dostavili hosté z německého CJ Affiliate a v rámci workshopu v angličtině zasvětili příchozí do užitečných funkcí tohoto nového nástroje. Představili přehledy klíčových ukazatelů výkonnosti, rozhraní v lokálním jazyce a možnost zobrazení agregovaných výsledků napříč všemi účty Publishera nebo Inzerenta a mnoho dalšího.

Po workshopech Robert Studený v krátkosti zahájil konferenci odprezentováním nejdůležitějších čísel za affil a uvedl důležitost rozvoje potenciálu e-shopů jejich expanzí na zahraniční trhy. Dlouho očekávaná vystoupení těch nejlepších pak mohla začít.

Vlnu nadšení zvedla hned první přednáška konference od Filipa Podstavce, kterou bedlivě sledovalo více jak 150 účastníků. Svým osobitým výstupem si okamžitě získal publikum a poskytl obsáhlý vhled do současnosti i blízké budoucnosti SEO. „Pokud vám za poslední 2 roky nevzrostl organic na Google o alespoň 7%, pak padáte,” uvedl Filip a představil Google akronymy E-A-T a YMYL a další revoluční změny v algoritmech, které nám v blízké budoucností „okoření” vyhledávání v Google. Filip průběžně zjišťoval, jak velká část publika je obeznámena s trendy. Zmínil například dwell time, novou metriku, která se stane časem jednou z mnoha rozhodujících při vyhledávání. Používáte Voice search? Víte, že Google chystá zohledňování biometrických parametrů pro vyhledávání? Google je podle Filipa tak trochu „evil”, ale pokud budeme o jeho novinkách udržovat alespoň rámcové povědomí, přinese nám v blízké budoucnosti netušené možnosti, které lze využít v náš prospěch.

Úvod do filtrací na webech ocenili především majitelé a provozovatelé e-shopů nabízející široký sortiment zboží, které lze různým způsobem klasifikovat, členit a definovat tak, aby se ve vyhledávačích zobrazovalo na správných pozicích. Richard Klačko z agentury Taste Medio nám objasnil případy, kdy se filtrací skutečně má smysl zabývat a co nám hrozí, pokud ji nastavíme špatně. Filtrace je skvělý nástroj, ale jeho špatným nastavením hrozí, že promrháme čas i potenciál webu být vidět. Ke zvládnutí úkolu nastavení filtrace nám pomůže například analýza klíčových slov, správné využití HTML kódování a nakonec také pečlivá kontrola – sledujte serverové logy, analyzujte podle Google Search Console nebo za tímto účelem klidně použijte analýzu indexace nástroje Marketing Miner.

Lokalizace marketingu je při expanzi nezbytná

Odpolední blok přednášek energicky odstartoval Tomáš Vrtík z Expandeco.com zamyšlením se, zda je expanze křest ohněm nebo procházka růžovým sadem. S expanzí má bohaté zkušenosti a proto ví, že pravda je někde uprostřed. Jak na začátku prezentace uvedl, rozhodl se získat si pozornost publika, útočit na city, zdůraznit běžné fuck-upy procesu expanze a překvapit nás. To vše se mu rozhodně vydařilo. Představil mýty spojené s expanzí, které hbitě vyvracel a doprovázel vynikajícími příklady z praxe. Tomáš například doporučil před expanzi vytvořit vlastní analýzu zahraničního trhu místo najímání externistů, nehnat se do zakládání lokální společnosti a dát si záležet na překladech webu. „Marketingovú stratégiu nastavte lokálne,” radí Tomáš. Mnohé firmy podle něj chybují při expanzi právě v tom, že nejsou kulturně flexibilní a spoléhají se, že marketing mohou řešit plošně. Hlavním předpokladem pro expanzi je pak vybudovaná pevná základna na českém trhu. Pokud se e-shopu ve vlastní zemi nedaří, expanze jeho business určitě nevylepší. Vynikajícím výzkumem poukazujícím na skokový rozdíl mezi rozvojem online obchodu v Maďarsku a Rumunsku Tomáš uzavřel přednášku, která přítomné ohromila svojí praktičností.

Blok o expanzi obohatil Alexandr Jeleascov z Coletaria.ro (Zásilkovna) praktickými přehledy o stavu rumunského trhu. V Rumunsku by se do konce roku 2018 měl počet e-shopů zdvojnásobit z loňských 7000 na 14000. 54% českých e-shopů expanduje, ale pouze 1,5% do Rumunska. Podle Alexandra v rozšíření expanze českých e-shopů brání spousta faktorů, nejvýznamnějším z nich je však odvaha. Ideální moment je právě teď, proto nám poskytl opravdu detailní studii rumunského trhu z hlediska e-commerce, ale také vhled do rumunského kulturního prostředí, jehož znalost nám v expanzi výrazně pomůže. Rumunští zákazníci jsou podle něj obecně vybíraví, rádi vyhledávají slevy a jednoduchost objednávacího procesu. Zajímají je značky a potrpí si na luxusní zboží. Alexandr rozdělil rumunské online zákazníky do několika skupin a pečlivě popsal doporučení, jak s nimi jednat. Za veškeré informace a  tipy, které přítomným poskytl, hovořila čísla. Alexandr nadchnul přítomné, protože pomocí konkrétních postupů a obsáhlé expertízy, které v rámci přednášky poskytl, by e-shopy snadno mohly překlopit teoretické znalosti v praxi a využít tak jedinečné obchodní příležitosti, které se jim na východ od nás nabízí. 

Proč a jak nepodceňovat lokalizaci webu při expanzi nám vysvětlil Miroslav Malát, který má bohaté zkušenosti s expanzí BIBLOO již do 14 zemí. Tipů, jak se při expanzi nespálit, představil spoustu – chyby v IT, nedostatečná analýza trhu, chybějící vize a poslání a mnoho dalšího může proces expanze výrazně zkomplikovat. Pro Čechy je výhodné expandovat na východ, protože narozdíl od západní Evropy jsou tu levnější trhy s nižší konkurencí a panuje tu důvěra v české e-shopy. Ve srovnání s tím západní Evropa z hlediska expanze bude pro e-shop představovat daleko složitější úkol. I Miroslav zdůraznil nutnost kvalitního překladu webu a lokalizaci marketingu pro každý nový trh. Lokalizace je nezbytná pro kvalitní projekt expanze a firmy ji velmi často podceňují.

Myslete jako uživatel a testujte

Opravdu aktuální téma s velmi praktickým náhledem do UX a testování webu přinesl Daniel Musil z AITOM. Jak kvalitní uživatelský zážitek poskytuje náš web můžeme podle Daniela otestovat trojím způsobem – telefonicky, prostřednictvím uživatelského testování nebo použitím heatmap, velmi přesného nástroje k mapování pohybu návštěvníků na našich stránkách. Daniel zde jako příklad představil nástroj Hotjar, pro každou možnost navíc uvedl časovou a finanční náročnost testování. Co podle Daniela ale především musíme mít neustále na paměti je, že web nevytváříme pro sebe, ale pro zákazníka. Být tak trochu psycholog a umět se vcítit do uživatele je zásadním předpokladem pro úspěch.

Petr Haloun z centrály Booking.com v Amsterdamu představil novinky ze světa cestování a možnosti, jak je využít pro zlepšení affiliate spolupráce. Představil misi firmy Booking.com, možnosti přímé propagace a samozřejmě affiliate program. Ten je spíše pro menší obsahové tvůrce. Vypracovat se jako affiliate partner může trvat měsíce i roky, ti úspěšní například pravidelně měří, analyzují a optimalizují výsledky, čímž se drtivá většina obsahových tvůrců vůbec nezabývá. Vyplatí se investice do obsahu, SEO a znalost trendů. Cestování se stává stále sofistikovanější záležitostí, cestovatelé dnes například často berou v úvahu ekologickou a sociální stránku své cesty, více vyhledávají možnost učit se, poznávat i pomáhat. V roce 2019 by se podle Petra měl ještě více rozvíjet trend cestování za zážitky. Z technických vymožeností se můžeme v blízké budoucnosti těšit na postupnou digitalizaci plánování cest, virtuální asistenty, samořídící auta atd. Petr ukázal předpovědi vymožeností a tendencí, které nám pomohou vytěžit z affiliate programu Booking.com co nejvíce.

Už podruhé letos na konferenci proběhlo vyhlášení soutěže Affiliate projekt roku 2018. Vítězem za Obsahové portály byl Ing. Josef Kroupa s jeho webem Svatebniasistentka.cz, vítězství v kategorii Ostatní affiliate portály se letos rozdělilo mezi portály Lookio.cz a Tipli.cz. Vyhlášení následovala afterparty spojená s networkingem, které byly skvělým zakončením velice úspěšné akce.

Účastníci 13. Affiliate konference byli s letošním programem velice spokojeni. Řečníci s nimi detailně prošli téma online expanze do zahraničí a na číslech názorně ukázali, proč je pro nás východní Evropa nyní příležitostí číslo jedna. Ze světa SEO a vyhledávání byly představeny novinky a praktické tipy, z nichž mnohé lze snadno přenést do praxe. Ukázali jsme si, jak moc je UX intuitivní záležitostí a že není třeba se bát testování. Zástupci různých e-shopů a firem ukázali příklady, jak lze affiliate programy pojmout kreativně a jak z nich co nejvíce vytěžit pomocí analýz a sledování trendů v oboru. Jak na analýzy v CJ.com jsme se dozvěděli se zástupci CJ Affiliate z Německa. Affiliate konference i letos poskytla ideální podmínky pro networking a sdílení know-how napříč online komunitou a úspěšně tak naplnila své poslání. Těšit se můžete na další připravovanou akci, která proběhne již na jaře.

A jak si letošní ročník užili naši hosté? Podívejte se na krátký video-rozhovor:

youtube://v/YoKj3exVTu8

 

The website is operated by webon.cz