Jak se v CJ.com počítají výkonnostní bonusy? | VIVnetworks.com
+420 734 447 050 (po–pá: 8:30–17:30)
VIVnetworks

Jak se v CJ.com počítají výkonnostní bonusy?

performance incentives

Nevyznáte se ve výkonnostních bonusech, které řada inzerentů ve svých programech nabízí? Nevíte, jak se počítají, jestli vám nějaké náleží nebo jak jsou vypláceny? Pak je tento článek určen právě vám.

Množí se nám dotazy, jak je to vlastně s výkonnostními bonusy, které ve svých programech řada inzerentů aplikuje. Uvědomili jsme si díky tomu, že jsme o výkonnostních bonusech vlastně nikdy uceleně neinformovali, za což se omlouváme. Není to s nimi úplně jednoduché, a proto jsme připravili tento manuál:

Co je to výkonnostní bonus?

Výkonnostní bonusy (angl. Performance Incentives) znamenají zvýšení vaší odměny (provize) na základě realizovaného výkonu. Takové bonusy můžete najít třeba v programech Answear, Parfemy-Elnino a dalších…

Jak poznám, že je v programu zaveden výkonnostní bonus?

Informaci o bonusu naleznete v základním popisu programu a vždy je také uvedena v Program Terms:

Na co je bonus navázán?

Hranice pro získání bonusu je obvykle nastavena jako:

  • počet objednávek, které je potřeba v daném měsíci e-shopu přivést (př. Parfemy-Elnino)
  • celková hodnota objednávek (př. Answear)
  • celková hodnota realizovaných provizí (tato možnost není aktuálně aktivní v žádném českém ani slovenském programu)

Jak to vlastně funguje?

  • BOD 1: Výkonnostní bonus se počítá pro každý kalendářní měsíc zvlášť!

Není to tedy tak, že dosáhnete-li hranice pro výkonnostní bonus, už navždy budete mít vyšší provize. Každého 1. dne v měsíci začínáte zase od nuly a musíte se snažit znovu limitu pro výplatu bonusu dosáhnout.

  • BOD 2: Zvýšená provize vám náleží za to období, ve kterém jste dosáhli limitu pro jeho získání

Například v programu Answear je vyšší provize nastavena od úrovně hodnoty přivedených objednávek 100 000,- za kalendářní měsíc. Dosáhnete-li tedy například v červenci tržeb v tomto programu 120 000,-, náleží vám právě z těchto 120 000,- vyšší provize.

Jak se to počítá?

Pokračujme v příkladu s Answearem. Standardní provize je v tomto programu 8%, když přivedete v kalendářním měsíci (červenec) objednávky v hodnotě 100 000,- a více, náleží vám místo 8% provize 10%.

Proces výpočtu je následující:

Za své objednávky přivedené Answearu v červenci, řekněme že mají celkovou hodnotu 120 000,- bez DPH se vám počítá odměna 8% (tuto výši provize uvidíte ve svých reportech u jednotlivých červencových transakcí). Zatím tedy máte na účtu v CJ 9 600,- (120 000*0,08).

Všechny objednávky musí ještě projít schvalovacím procesem, který v případě Answearu trvá 60 kalendářních dní. Finální částku schválených červencových transakcí tedy budete vy i CJ znát až 29.9. (transakce z 31.7. může být totiž stornována až do 29.9.). Až poté se jde CJ podívat, jestli to, co vám po stornech v CJ zbylo, pořád odpovídá podmínce pro získání výkonnostního bonusu.

Řekněme, že jste měli štěstí 🙂 a žádná z transakcí vám nebyla stornována. V tom případě máte i nyní na účtě částku převyšující limit pro výpočet bonusu a CJ vám v tuto chvíli dopočte zbylá 2% z 120 000,-. V transakčním reportu se vám tedy během pár dní objeví nová transakce nazvaná Performance Incentive a provize z ní bude mít hodnotu 2 400,- (120 000*0,02). Součet obou částek 9 600,- a 2 400,- dává dohromady vaši zvýšenou provizi 10%, které jste dosáhly díky překonání limitu pro výkonnostní bonus.

Kdy bude bonus vyplacen?

O tom, kdy vám bonus bude přičten na účet, rozhoduje to, jakou formu schvalování transakcí má inzerent nastavenou. Ve většině programů najdete tzv. Standard Locking Period, což znamená, že inzerent má právo transakce z daného měsíce stornovat do 10. dne následujícího měsíce.  Performance Incentives se vám pak dopočtou o další měsíc později.

Příklad:
Všechny transakce za červenec budou schváleny do 10. srpna. V druhé polovině srpna vám přijde standardní výplata provizí (bez bonusu). Performance Incentives se pak dopočtou během druhé poloviny srpna a vyplaceny budou v záříjové výplatě.

Někteří inzerenti mají dobu na schválení transakcí prodlouženou až na 60 kalendářních dní. Při 60denním schvalování jsou transakce z 1.7. schvalovány do 30.8., transakce z 2.7. do 31.8. atp. Poslední transakce z července (z 31.7.) jsou tedy schvalovány až 29.9. Teprve potom jsou dopočteny Performance Incentives a až následně jsou vám vyplaceny na váš účet. Vzniká zde tedy trochu delší prodleva, nicméně vše funguje automaticky a nemusíte se bát, že by se na vás zapomnělo, nebo že byste o své bonusy přišli.

Informaci o tom, jaký systém schvalování objednávek daný inzerent má, najdete vždy v Program Terms:

PŘÍKLAD – STANDARD

 

PŘÍKLAD – 60 DNÍ

Kde se mohu podívat, jestli se mi načetl nějaký bonus?

Na to, zda máte ve svém účtu za uplynulé období přičteny nějaké výkonnostní bonusy se můžete podívat v záložce Reports – Transaction. Jako Action Type vyberte Performance Incentives, nastavte si období, které vás zajímá a klikněte na button Run Report.

Pokud vám nějaké výkonnostní bonusy v daném období byly přičteny, uvidíte je v seznamu, který se vám zobrazí.

V případě dalších dotazů ohledně výkonnostních bonusů nás neváhejte kontaktovat na podpora@vivnetworks.com

The website is operated by webon.cz