Jaké jsou klíčové kroky pro online expanzi v CEE regionu? To vám prozradí Tomáš Vrtík na 13. Affiliate konferenci

Každý rok pomáhá desítkám e-shopů s jejich expanzí do zemí Střední a Východní Evropy. Tvrdí, že Češi a Slováci si v expanzi vedou nejlépe z celého CEE regionu a že čeští provozovatelé e-shopů mají jedno z největších e-commerce know-how v Evropě. Česko-slovenské online projekty mají přesto ještě mnoho prostoru na zlepšení a před sebou nové výzvy. A jaké výzvy to jsou? Co byste neměli podcenit a na co je třeba se připravit, pokud chcete expandovat do zahraničí? Na to nám v rozhovoru odpověděl Tomáš Vrtík, který pro vás bude přednášet na 13. Affiliate konferenci.

       

 

Kdy je podle Vás e-shop připravený na expanzi?

Zo skúseností môžem povedať, že najlepšie expanziu zvládajú také e-shopy, ktoré majú za sebou viacročné skúsenosti s online podnikaním. Ak viete dlhodobo a so ziskom prevádzkovať e-shop v Česku, máte oveľa väčšiu šancu uspieť aj v zahraničí. Ak sa niekomu nedarí podnikať online doma, v zahraničí to nebude inak. Českí e-shopári by sa mali pripraviť, že expanzia so sebou prináša úvodné investície na úrovni desiatok až stoviek tisíc korun. Návratnosť investície sa odvíja od výberu konkrétneho trhu. Krajiny ako Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko budú v čiernych číslach určite oveľa skôr ako napr. Nemecko. Ak e-shopár cíti, že už nedokáže viac narásť v rámci svojho trhu, má silnú pozíciu a chcel by ďalej rozvíjať svoj biznis, expanzia je ideálna možnosť.

Lišila by se Vaše doporučení pro expanzi online projektů publisherů?

Moja otázka znie: Publisheri, načo sakra čakáte?! :) Kvalitných publisherov, linkbuilderov, obsahových webov je v krajinách ako Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko ako šafránu. Affiliate sa v týchto trhoch v podstate len tvorí, tak prečo nebyť toho súčasťou? Využite svoje výborné know-how z Česka a Slovenska. Najčastejšie výhovorky, s ktorými sa v Expandeco stretáme je problém s lokalizáciou a jazyková bariéra. Možností ako vyriešiť tento problém je viacero - jedna z nich je spolupracovať s Expandeco - e-shopom i zopár publisherom dodávame kvalitné SEO preklady skrz našich native speakrov.

Co podle Vás firmy v procesu expanze nejčastěji podceňují?

Zo skúsenosti môžem povedať, že e-shopári podceňujú najviac lokalizáciu webu a preklady, do ktorých nie sú ochotní veľa investovať. Rozumiem motivácii, že e-shopy hľadajú najlacnejšieho dodávateľa, ale už sa nám viackrát stalo, že rôzne lacné preklady boli v konečnom dôsledku nepoužiteľné. Dobrý príklad uviedol napr. Zoltan Ormos z Ecommerce Hungary. Na jednej prednáške povedal, že si všimol viaceré maďarské mutácie českých a slovenských e-shopárov. Weby boli napísané jazykom, ktorý nie je súčasný a v kontexte dnešnej doby vyznievajú preklady smiešne a neseriózne.

Na druhej strane mám niekedy pocit, že e-shopy až príliš veľa času venujú samotnému rozhodovaniu a analyzovaniu trhov. Podľa mojich informácií od kuriérskych spoločností aktuálne expanduje do zahraničia (nepočítame CZ-SK a opačne) 6 až 7 tisíc českých a slovenských e-shopov. Pred 2 rokmi bolo toto číslo približne polovičné. Nechcem povedať, že analýzu netreba robiť, ale aj to je dôkaz toho, že rýchlosť rozhodnutí je dôležitá a konkurencia nespí. Trhy ako Maďarsko a Rumunsko, ktoré sú najväčším lákadlom, narástli za posledné 3 roky o 100%.

Zároveň sa stretávame s malou informovanosťou e-shopov. E-shopy nevedia, ako uchopiť expanziu, ako riešiť preklady, právne záležitosti, založenie účtov, dane, zákaznícku podporu. Najväčším problémom je samozrejme jazyková bariéra, práve preto je výber správnych partnerov dôležitý. Expanzia nie je prechádzka ružovou záhradou, ale ani krst ohňom, pravda je niekde v strede.

Co vidíte jako největší výzvu pro expanzi firem v rámci Střední a Východní Evropy pro rok 2019? Na co bychom naše online projekty podle Vás měli připravit?

CZ/SK e-shopov expanziu uchopili v celom CEE regióne určite najlepšie. Ani mimoriadne silné poľské e-shopy nemajú taký drive pri expanzii a sústredia sa skôr pri exporte na Nemecko a západnú Európu (skrz Amazon) a škálovanie ich biznisu v rámci 38 miliónového Poľska + budovanie stále rastúceho B2B smerujúceho do Česka a Slovenska.

Z pohľadu expanzie za najväčšiu výzvu ešte stále považujem obrovský potenciál, ktorý v sebe skrývajú trhy na juhovýchod od CZ/SK. Českí e-shopári majú jedno z najväčších e-commerce know-how v celej Európe, prepracovaný marketing a technicky výborne pripravené e-shopy. Toto je to, čo musia iné CEE trhy ešte dobiehať a zároveň si myslím, že je výzvou pre české e-shopy toto know-how čím skôr "predať" v zahraničí.

 

Na další zkušenosti a tipy od Tomáše Vrtíka se můžete těšit 15.11. v Café Louvre na 13. Affiliate konferenci.

Pro více informací navštivte web konference

Chci se registrovat

 

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

„Češi a Slováci jsou odvážní a podnikaví, potenciál maďarského trhu je pro ně obrovský,“ tvrdí Marianna Pajda

Marianna Pajda řídí logistickou firmu Csomagküldő.hu (člen Packeta Group, do které spadá i Zasilkovna.cz) a poskytuje odborné poradenství maďarským e-shopům při expanzi do zahraničí. Csomagküldő.hu se díky schopnostem jejího týmu za 4 roky působení blíží k 1 milionu zpracovaných zásilek a meziročně roste o stovky procent. Odbornice na maďarský e-commerce trh na 14. Affiliate konferenci prozradí, na co je třeba se zaměřit, pokud se rozhodujete pro online expanzi do Maďarska.

Celý článek
„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s 'one man show',“ říká zakladatel Kombo.sk

V online marketingu se pohybuje od roku 2011 a před dvěma lety založil portál Kombo.sk, který je dnes jedním z nejúspěšnějších affiliate portálů na Slovensku. Na 14. Affiliate konferenci Peter Chodelka prozradí, jak lze vybudovat silnou značku a dosáhnout úspěchu za relativně krátkou dobu. Na rozběhnutí affiliate projektu je podle něj ještě stále vhodný čas, proto jsme se ho zeptali, jaké principy jsou podle něj pro úspěch v affiliate klíčové.

Celý článek
Všechny články z blogu