Filip Podstavec o vizích a trendech v SEO a o tom, jak Marketing Miner dobývá český trh

Je jedním z nejuznávanějších specialistů na SEO a linkbuilding v ČR současnosti. Jeho nástroj Marketing Miner pomáhá více než 9 000 marketingovým specialistům získávat datové podklady pro jejich práci a během pouhých dvou let se vyšvihnul na špičku nejpoužívanějších SEO nástrojů v ČR. Hned na úvod 13. Affiliate konference vás Filip Podstavec zasvětí do současných trendů a vizí ze světa SEO. V rozhovoru nám prozradil, na jaká témata se v přednášce zaměří a jaká vylepšení přináší jeho Marketing Miner.

       

 

Jak se svět SEO ve Tvých očích změnil za roky, co se v něm pohybuješ?

Byla doba, kdy se SEO vyvíjelo rychlostí světla. Týden co týden jsme zaznamenávali nějaké změny vyhledávačů ohledně způsobů, jak pracují s dotazy, odkazy i obsahem samotným. Formovaly se teprve mantinely pro všechny SEO specialisty a výsledků se dalo dosáhnout několika jednoduchými kroky (a jejich opakováním), když člověk věděl, kam sáhnout. Postupem času se ale situace hodně uklidnila. Vyhledávače se dostaly do fáze, kdy dokáží poměrně dobře porozumět uživatelskému dotazu a kontextu obsahu a kdy se frekvence důležitějších aktualizací zmenšila na několik za rok.

Nyní již nejsme v době, kdy by se každý měsíc „měnila pravidla”. Naopak pravidla jsou celkem stálá a všechna směřují ke spokojenému uživateli. Vyhledávače se naučili rozeznávat tzv. user signals, tedy faktory, které něco říkají o výsledku vyhledávání na základě zachytitelné uživatelské odezvy (byl opravdu uživatel spokojen s výsledkem vyhledávání?). Osobně jsem rád, že jsme se do této doby dostali, ale mnoho lidí nevnímá, kam se vyhledávače ubírají dále a že to není zrovna cesta plná růžových mráčků a dalšího trafficu na naše weby. Ve své přednášce o tom budu mluvit (a hlavně o tom, jak i v budoucnu profitovat z výsledků vyhledávání).

Jak Tvůj nástroj Marketing Miner vychází vstříc současným trendům v online marketingu?

Jedním z trendů jsou třeba rozšíření ve výsledcích vyhledávání. Asi všichni jsme se již setkali s výpisem lokálních firem v mapách (local pack) nebo nultým výsledkem s odpovědí citovanou z určitého zdroje (featured snippet). Tato rozšíření výrazně ovlivňují chování uživatele na daných výsledcích vyhledávání.

V Marketing Mineru jsme proto v poslední době zavedli měření nejen existence těchto rozšíření, ale i přítomnosti klienta v nich. Jsme tak schopni například pro web říct, zda je přítomen u daného dotazu ve featured snippetu. Nebo pokud máte lokálního klienta, tak jestli člověk, který vyhledává z konkrétní ulice konkrétního dotaz, jej uvidí v local packu (výpis s mapou blízkých firem).

Obecně je trendů hodně a reagovat musíme na ty, u kterých to dává smysl jak pro nás, tak pro naše uživatele. Těch změn, které byly zapříčiněny po dobu vývoje Marketing Miner tím, že se něco změnilo na trhu nebo přišla nějaká aktualizace, je mnohem více, ale jak jsem psal na začátku - díky bohu už tak časté jako dříve nejsou. :-)

Jaké jsou časté chyby, kterých se firmy z hlediska SEO podle Tebe dopouštějí?

Chyby dělají firmy různé, ale pokud bych měl mluvit o těch, které se opakují, pak mě napadá hned několik příkladů. Za prvé je to netestování, o kterém budu více hovořit na konferenci. Dále firmy často nepřemýšlejí nad tím, co měl na mysli uživatel, když hledal daný dotaz, a co je pro něj nejlepší odpověď. I tomuto tématu se budu ve své přednášce věnovat. Další chybou je podceňování linkbuildingu a PR a nedostatečná znalost technického SEO a tím i jeho podceňování - u malých projektů moc nehraje roli, ale s větším počtem indexovatelných stránek narůstá jeho důležitost geometricky. Opakovanou chybou je také krátkodobé myšlení (“Koupíme si tady stovky odkazů, než abychom to dlouhodobě budovali a budeme mít super pozice”, “Konkurenci to funguje, tak proč nám ne?”).

Co podle Tebe pro SEO bude největší výzvou v roce 2019 a jak se na to lze připravit?

Celosvětovou výzvou bude poprat se s nástupem voice search a změn, které na něj budou navazovat. Ta se nás v ČR ale ještě nějakou dobu (jestli vůbec) nedotkne. Obecně ale budeme bojovat s nástupem rozšíření ve výsledcích vyhledávání podobně, jako tomu bylo před 1-2 lety v US (a poté dalších a dalších trzích). Prozatím je Google v rámci těchto rozšíření v ČR střídmý, ale tato situace se postupně mění a výrazně tak může zasáhnout do návštěvnosti, kterou nám tento vyhledávač přináší...

 

O tom, jaká jsou řešení pro aktuální výzvy ve světě SEO a mnohem více vám Filip Podstavec prozradí už 15.11. v Café Louvre na 13. Affiliate konferenci.

Pro více informací navštivte web konference.

Chci se registrovat

 

 

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

Affiliate kampaně zprostředkovaly e-shopům během Black Friday 2019 nákupy za téměř 160 milionů Kč

Předvánoční mánie jménem Black Friday se u nás v posledních letech pomalu stává tradicí, stejně jako online nakupování. Využitím správných online marketingových nástrojů mohou e-shopy znatelně navýšit své tržby. Jedním z těchto nástrojů je affiliate marketing - připravili jsme pro vás proto výsledky letošních Black Friday kampaní e-shopů, které jsou zapojeny v největší affiliate síti v CZ a SK.

Celý článek
Expanze do Maďarska, data-driven atribuce i fuck-upy na cestě k úspěšnému online podnikání - to byla 14. Affiliate konference

Proč má smysl expandovat s e-shopem právě do Maďarska, jak velká dřina je vybudovat kvalitní partnerský portál, jak spravedlivě ohodnotit affiliate partnery a jak ochránit vaše online projekty před propadem ve vyhledávačích? Na tyto a další otázky odpovídala letošní Affiliate konference, která i letos přinesla aktuální témata a inspiraci ze světa online podnikání a marketingu.

Celý článek
Všechny články z blogu