Historický rekord v tržbách a téměř půl miliardy z affiliate marketingu - to byl konec roku 2018 v e-commerce

Obraty e-shopů u nás loni podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) meziročně vzrostly o 17% a dosáhly historicky rekordních částek. Poslední dva měsíce v roce byly opět ve znamení Black Friday a předvánoční nákupní mánie. Jak se tyto trendy odrazily ve výsledcích affiliate programů za listopad a prosinec 2018? Připravili jsme si pro vás krátký souhrn výsledků sítě VIVnetworks.com.

       

Affiliate marketing za poslední dva měsíce roku 2018 pomohl e-shopům generovat statisíce nových objednávek a přinesl tržby v hodnotě stovek milionů korun. Celkově pomohla affiliate síť VIVnetworks.cz zprostředkovat za listopad a prosinec 2018 zapojeným českým a slovenským e-shopům 262 585 objednávek, které e-shopům přinesly tržby v hodnotě 448 001 603 korun a partnerům provize ve výši 19 375 781 korun. Zveřejněná čísla se v průběhu následujícího měsíce mohou mírně změnit aktualizací dat o realizovaných objednávkách od e-shopů.

Nejúspěšnějším dnem z pohledu výše tržeb i provizí partnerů byl za celé dva měsíce, stejně jako i v předchozím roce, Black Friday, který v roce 2018 připadnul na 23. listopadu. Naopak nejslabším dnem za oba měsíce z pohledu affiliate byl v roce 2017 i 2018 Štědrý den, tedy 24. prosinec. Počet objednávek a hodnota tržeb a provizí v tento den v roce 2018 dosahovaly v průměru 5,5x nižší hodnoty než byl průměr za celé období. Nejzajímavější z hlediska tržby byly pak v rámci předvánoční mánie dny od 9. do 18. prosince.

V prosinci padl historický rekord e-commerce

Podle zpráv Asociace pro elektronickou komerci (APEK) byl 10. prosinec 2018 dnem, kdy obraty českých e-shopů historicky poprvé přesáhly 1 miliardu za den. To jen potvrzuje trend posledních let, kdy zákazníci dávají stále více přednost on-line nákupů před návštěvami kamenných obchodů. A jak si tento den vedl z hlediska affiliate marketingu? Rekord se projevil i v affiliate síti VIVnetworks.com, kde právě 10. prosinec byl z celého měsíce nejúspěšnějším dnem z hlediska tržeb. Počet objednávek českých e-shopů za jediný den vystoupal na 5 678 a ty přinesly tržby v hodnotě 8 637 432 korun.

Celkově za celé období od 1. listopadu do 31. prosince 2018 byl průměrný počet objednávek českých a slovenských e-shopů 4 305 za den, průměrná denní hodnota tržeb z objednávek 7 344 289 korun a průměrná hodnota vyplacených provizí partnerům 317 636 korun.

Věříme, že také v roce 2019 význam affiliate marketingu v rozvoji a optimalizaci on-line obchodu našich inzerentů i partnerů poroste a i nadále chceme k tomuto trendu usilovně přispívat.

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s 'one man show',“ říká zakladatel Kombo.sk

V online marketingu se pohybuje od roku 2011 a před dvěma lety založil portál Kombo.sk, který je dnes jedním z nejúspěšnějších affiliate portálů na Slovensku. Na 14. Affiliate konferenci Peter Chodelka prozradí, jak lze vybudovat silnou značku a dosáhnout úspěchu za relativně krátkou dobu. Na rozběhnutí affiliate projektu je podle něj ještě stále vhodný čas, proto jsme se ho zeptali, jaké principy jsou podle něj pro úspěch v affiliate klíčové.

Celý článek
„E-shopy nejčastěji řeší atribuci přes 'last click', to ale není ideální řešení,“ říká Martin Faith z Roivenue

"Last click" není pro hodnocení affiliate partnerů podle něj spravedlivý, posun k data driven atribuci ale není nutností pro každý e-shop. Kolik e-shopů ji dnes používá a kdy má její implementace smysl? Rozhovor nám poskytl Martin Faith, který jako konzultant s nástrojem Roivenue pomáhá zlepšovat online podnikání a orientaci v interních a marketingových datech výkonnostním i mediálním agenturám a e-commerce firmám. Těšit se můžete už teď na jeho přednášku na 5. Affiliate konferenci v Bratislavě.

Celý článek
Všechny články z blogu