„Právě teď je ideální možnost vstoupit na rumunský trh,“ říká Alexandr Jeleascov ze společnosti Coletaria.ro

Má na svém svědomí expanzi Zásilkovny do Rumunska (Coletaria.ro). Z Bukurešti nyní koordinuje expanzi e-shopů ze střední a západní Evropy do východní a naopak. Coletaria.ro jako člen skupiny Paketa Group se svojí logistickou e-commerce platformou rozšířili své služby například i na Slovensko, do Polska a Maďarska a v blízké budoucnosti plánují expandovat do všech 28 států EU. Alexandr tvrdí, že právě teď je ideální možnost vstoupit na rumunský trh a dostat se do povědomí rumunských zákazníků. Pár tipů, jak toho dosáhnout, nám prozradil v našem rozhovoru. Detailněji o tom přednese na 13. Affiliate konferenci.

       

 

Když se dnes ohlédnete za expanzí Zásilkovny, co zde pro Vás bylo asi největší výzvou?

Největší výzva bylo začít od nuly stavět firmu, vytvořit tým, nastavit procesy, získat důvěru klientů a zákazníků… s maximálním cílem dosáhnout a překročit výsledky mateřské firmy Zásilkovna, což je nelehká výzva.☺ Za všechny komplikace spojené s expanzí uvedu jednu nejdůležitější, a to je nesprávný průzkum trhu, v tomhle případě se to netýká jen Rumunska. Řešením je vybrat si firmu nebo jednotlivce, který trh dané země zná a který udělá profesionální průzkum na určitém segmentu.

Dokázal byste na základě své zkušenosti říct, v čem firmy při vstupu na rumunský trh mají nejčastěji tendenci chybovat?

Z mého pohledu a zkušeností za nejčastější chybu považuji vstup na určitý trh bez vědomostí o něm a také neprofesionální průzkum trhu. Neřekl bych, že firmy, které chtějí vstoupit na rumunský trh, něco podceňují, ale z nevědomosti vstupují na trh s naprosto stejným konceptem, jaký je vytvořen na domácím trhu. A tady nastávají komplikace… První a nejdůležitější problém je komunikace. V ČR se prioritně udržuje e-mailová komunikace, což neplatí v Rumunsku. Rumuni upřednostňují telefonický kontakt a úplně nejlépe osobní kontakt. Proto se vám může stát, že i přes opakovanou mailovou komunikaci nic nevyřešíte. Navíc pokud nebudete mít uvedené telefonní číslo a profesionální zákaznický servis, zásilky vašeho e-shopu budou klesat a zvýší se procento vráceného zboží a reklamací.
Větší význam než je nutné věnují e-shopy web stránkám a zapomínají, případně nevědí, že 75 % Rumunů dělá objednávku z mobilního zařízení. Proto je nevyhnutelné mít perfektně fungující mobilní verzi webu, čemuž 90 % procent e-shopů pozornost nevěnuje vůbec.
Dále bych tady zmínil, že při logistice se e-shopy snaží zavést nejlevnější způsob dopravy na úkor kvality, což ale neocení rumunský zákazník. Jsou jisté logistické možnosti v Rumunsku, které když vidí rumunský zákazník v nabídce, raději objednávku neudělá a hledá alternativu v jiných e-shopech.
Další chybou nebo nedorozuměním je proces reklamace a vrácení. E-shopy věnují značnou pozornost doručení k zákazníkovi, ale úplně zapomínají na proces vrácení a reklamace, který musí být jednoduchý a jasný pro každého klienta. Tady vzniká situace, že pokud má rumunský klient problém s reklamací nebo vrácením zboží, už nikdy si z daného e-shopu nic neobjedná.
  
Země jihovýchodní Evropy mají pro expanzi českých a slovenských e-shopů ještě stále nevyužitý potenciál. Očekáváte v tomto ohledu v roce 2019 nějaké změny?

Za rok 2017 rumunský e-commerce zaznamenal vzestup o 40 % od roku 2016, což je největší růst v celé Evropě, a myslím si, že tahle čísla mluví sama za sebe. Potenciál trhu má ještě hodně co nabídnout, což je fantastická zpráva pro české a slovenské e-shopy. Podle mě je to nabídka, která se musí využít. Jen za minulý rok v průběhu Black Friday (což je skutečně rumunský nákupní fenomén) se cena prodejů vyšplhala na neuvěřitelných 200 mil eur za pouhé 3 dny. Tady bych rád apeloval na všechny české a slovenské e-shopy, aby se důsledně připravily, protože za pár dnů můžou prodat zboží jako za půl roku.
Rumuni nakupují rádi, vnímají velmi dobře zahraniční e-shopy, ale také vyžadují kvalitní zboží, vynikající servis a rychlé doručení.
V roku 2016 bylo v Rumunsko 7000 e-shopů, v roku 2018 očekáváme dvojnásobek, tj., 14000 e-shopů, což je na Rumunsko stále málo. Myslím si, že právě teď je ideální možnost vstoupit na rumunský trh a získat si povědomí v řadách potencionálních rumunských zákazníků.

 

 Více o tom, jak efektivně přistupovat k procesu expanze a na co se připravit při vstupu na rumunský trh, vám Alexandra Jeleascova prozradí už 15.11. v Café Louvre na 13. Affiliate konferenci.

Pro více informací navštivte web konference.

Chci se registrovat

 

 

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

„V SEO bývají problémy na první pohled neviditelné, firmy je často odhalí až když je pozdě,“ říká Ján Januška

Mnoho českých a slovenských firem se podle něj obrací na SEO specialistu až v momentě, kdy je pro ně pozdě. V SEO údajně bývají chyby na první pohled neviditelné, firmy za ně ale platí výrazným propadem ve vyhledávání. Co je třeba si pohlídat, aby se Google stal spojencem vašeho online podnikání a nikoliv vaším nepřítelem? Na to nám na 5. Affiliate konferenci odpoví Ján Januška, který před časem založil startup Spotibo, mezinárodní agenturu pro technické SEO.

Celý článek
„Na globální trendy nejsme připraveni, v Česku a na Slovensku ještě stále chybí základní osvěta,” říká zakladatelka UX agentury

Zakladatelka UX agentury Consella Daniela Holá nastartovala svoji kariéru v Petit Press a v Ringier Axel Springer. UX se věnuje už 8 let a dnes má na kontě desítky uživatelských testování a stovky hodin analýz výzkumů. Na Affiliate konferenci v Bratislavě promluví o tom, proč je UX testování pro firmy tak důležité. V rozhovoru nám prozradila, v čem majitelé webů nejčastěji chybují a jaká je podle ní nejbližší budoucnost UX u nás a na Slovensku.

Celý článek
Všechny články z blogu