Footshop - S affiliate blíže k cílovému zákazníkovi

Footshop je sneakers a streetwear obchod, působící jako e-shop ve 12 zemích Evropy se třemi kamennými prodejnami v Praze, Bratislavě a Budapešti.

       

Footshop je sneakers a streetwear obchod, působící jako e-shop ve 12 zemích Evropy se třemi kamennými prodejnami v Praze, Bratislavě a Budapešti. Je jediným z českých e-shopů, který se dostal do elitní skupiny sneakers obchodů Adidas Consortium. Footshop řadí affiliate marketing, na němž spolupracuje s největší českou a slovenskou sítí VIVnetworks.com, mezi své tři nejsilnější marketingové kanály, přináší mu 10-15 % celkových příjmů. Footshop je výjimečný tím, že nabízí exkluzivní a limitované kousky, které vznikají ze spolupráce se světovými umělci, módními domy a dalšími značkami. „Kromě prodeje tenisek a oblečení Footshop aktivně buduje i sneakers subkulturu nejen v online světě, ale i v ulicích. Podporuje spolupráci s místními umělci, připravuje eventy na představení různých zajímavých kolaborací a vyvíjí i vlastní autorskou kolekci Point of View,“ říká Jana Dzuričková z agentury Unikum. Typickým zákazníkem Footshopu jsou muži (60 %) a ženy (40 %) ve věku 18 - 35 let se zájmem o tenisky, streetwear a fashion. Patří mezi ně i různé specifické skupiny jako Sneakerheads (sběratelé tenisek), Riders (BMX, Skate a Snowboard), Citypeople (módní trendy velkoměsta) a mnoho dalších. Základem většiny objednávek jsou tenisky, ale díky rozšiřování sortimentu se dobře prodává také oblečení, módní doplňky či impregnace.

Online marketing řídí agentura


V internetovém obchodě Footshop se o affiliate reklamu stará marketingová agentura Unikum, člen Google Premier Partners. Unikum poskytuje komplexní online marketingové služby od správy PPC kampaní přes optimalizaci na cenových srovnávačích, zpracování SEO auditů a mnoho dalších služeb. „Pro Footshop zajišťujeme správu PPC kampaní, affiliate marketingu, optimalizaci nabídky na cenových porovnávačích a konzultace v oblasti SEO, a to ve všech zemích, kde Footshop působí,“ říká Jana Dzuričková a pokračuje: „Nenabízíme balíčky služeb, jak to dělají mnohé jiné agentury, ale vytváříme jedinečnou nabídku šitou na míru každému klientovi zvlášť.“ I díky Footshopu má Unikum bohaté praktické zkušenosti se zahraničními trhy včetně Německa, Francie, Velké Británie, Maďarska a Rumunska. „Na těchto trzích dokážeme dlouhodobě a úspěšně spravovat PPC kampaně, optimalizovat cenové porovnávače či hledat příležitosti pro rozvoj affiliate marketingu,“ přibližuje Jana Dzuričková.

Affiliate přináší přes desetinu příjmů


Affiliate síť VIVnetworks.com patří mezi tři nejsilnější marketingové kanály Footshop a tvoří 10-15 % z celkových příjmů. Jeho výkon je značně ovlivněn vydáváním nových produktů, sezónností, i třeba národními svátky v jednotlivých zemích. Z pohledu e-shopu jako celku affiliate představuje desetinu investic do marketingu. Hlavní motivací využívání affiliate sítě VIVnetworks.com ve Footshopu byla ambice dostat se s novým brandem blíže k cílovému zákazníkovi prostřednictvím spolupráce s různými zajímavými partnery. „V dobách založení Footshopu byl affiliate poměrně nový marketingový kanál, který však už tehdy nabízel stabilní kontrolu nad vývojem nákladů, ale i velký prostor k objevování nových příležitostí ke spolupráci,“ popisuje Jana Dzuričková. Z pohledu klienta vidíme hlavní výhodu hlavně při práci s brand awareness, což je v případě Footshopu jedním z důležitých cílů při vstupu do nové země. I díky affiliate marketingu se dokážeme rychleji zviditelnit, získat nové zákazníky či vytvořit spolupráci s místními sneakers komunitami a blogery. Z pohledu agentury je pro klienty affiliate sítě VIVnetworks.com zajímavý hlavně díky jeho možnosti spolupracovat s různorodými partnery, ke kterým by se standardní formou linkbuildingu dostali časově náročnou cestou. Zároveň umí tento kanál poskytnout stabilní plnění PNO a umožňuje klientům upravovat podmínky dle aktuálního vývoje jejich byznysu.

Výhody a specifika affiliate marketingu


„Affiliate marketing považujeme za specifický typ marketingového kanálu, který na jedné straně dokáže přinést poměrně rychle zajímavou návštěvnost oproti například organické návštěvnosti, u které je stejný proces podstatně delší,“ říká Jana Dzuričková. Na straně druhé podle ní lze pracovat s poměrně fixním PNO, což oproti PPC kampaním dává hlavně finanční a časovou výhodu. Vzniká tak možnost plně se soustředit na rozšiřování spolupráce s novými partnery namísto pravidelného sledování vývoje PNO. „V neposlední řadě dokážete díky poměrně širokým e-mailingovým databázím partnerů zasáhnout s novinkami o vašem byznysu mnohem větší publikum než v rámci vlastních mailingových databází,“ dodává Jana Dzuričková. Affiliate síť VIVnetworks.com je určitě vhodná pro všechny, kteří chtějí pracovat s udržitelným PNO a mají zájem o spolupráci s různorodými online subjekty. I díky nim tak dokážou být blíže ke svým cílovým zákazníkům a informovat o svých aktivitách kromě standardních reklam i jinou formou. S affiliate marketingem pracuje Unikum již zhruba 5 let, takže zažili několik jeho vývojových etap a proměn: „Určitě nás stále dokáží překvapit partneři, kteří umí být i po letech kreativní a přicházet s novými nápady. Affiliate se stále vyvíjí i v technickém směru, což vnímáme velmi pozitivně. Naopak negativně vnímáme partnery spekulanty, kteří nemají problém s porušováním a obcházením stanovených podmínek a vymýšlejí způsoby, jak systém obejít.“

Rozvoj spolupráce s online osobnostmi


Jelikož se Footshop mimo jiné zaměřuje i na budování a rozvoj sneakers kultury, blogeři a YouTubeři jsou nezbytnou součástí spolupráce. V rámci Česka a Slovenska převažují hlavně přímé spolupráce, a tyto „osobnosti“ online světa se často objevují i v rámci online kampaní či in-store eventů. „Navíc jsou nám myšlením a způsobem života velmi blízko, takže vzájemná spolupráce je pro nás přirozená. Hlavním přínosem těchto spoluprací je zejména zvyšování povědomí o Footshop mezi naší cílovou skupinou, ale také otevírání bran k novým zajímavým umělcům,“ popisuje Jana Dzuričková. „V zahraniční využíváme hlavně spolupráci prostřednictvím affiliate, protože k partnerům nemůžeme být až tak blízko. Dostat se do povědomí skupině teniskových nadšenců v Německu, Francii, Velké Británii či jiných částech světa je přece jen náročnější než tady u nás. Konkurenční prostředí je silnější, zaujmout a přesvědčit miliony zákazníků o naší důvěryhodnosti komplikovanější,“ přibližuje Jana Dzuričková.

Nejen ČR a SR, ale i zahraničí


Hlavní strategií online marketingu Footshop je udržet stabilní postavení v rámci českého a slovenského trhu. V rámci zahraničních trhů se jedná hlavně o posílení brandu v rámci klíčových trhů, což jsou pro nás Maďarsko, Rumunsko, Francie a Německo. V rámci roku 2018 se zároveň chceme zaměřit na rozšíření segmentu oblečení a módních doplňků a podpory jejich prodeje. Hlavním plánem pro tento rok je rozvoj na zahraničních trzích a podpora další spolupráce s blogery, YouTubery či skupinami na sociálních sítích, v nichž stále vidíme velký potenciál. Z dlouhodobého hlediska je naším záměrem udržet affiliate síť VIVnetworks.com mezi top třemi marketingovými kanály z pohledu tržeb. Největší výzvou v tomto roce je pro Footshop rozvoj v zemích, kde Footshop nemá affiliate tak rozvinutý, jako například Maďarsko, Španělsko, Itálie či USA. Také pracují na rozšíření působení v rámci nových zemí jako Rumunsko či Bulharsko.

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

„Češi a Slováci jsou odvážní a podnikaví, potenciál maďarského trhu je pro ně obrovský,“ tvrdí Marianna Pajda

Marianna Pajda řídí logistickou firmu Csomagküldő.hu (člen Packeta Group, do které spadá i Zasilkovna.cz) a poskytuje odborné poradenství maďarským e-shopům při expanzi do zahraničí. Csomagküldő.hu se díky schopnostem jejího týmu za 4 roky působení blíží k 1 milionu zpracovaných zásilek a meziročně roste o stovky procent. Odbornice na maďarský e-commerce trh na 14. Affiliate konferenci prozradí, na co je třeba se zaměřit, pokud se rozhodujete pro online expanzi do Maďarska.

Celý článek
„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s 'one man show',“ říká zakladatel Kombo.sk

V online marketingu se pohybuje od roku 2011 a před dvěma lety založil portál Kombo.sk, který je dnes jedním z nejúspěšnějších affiliate portálů na Slovensku. Na 14. Affiliate konferenci Peter Chodelka prozradí, jak lze vybudovat silnou značku a dosáhnout úspěchu za relativně krátkou dobu. Na rozběhnutí affiliate projektu je podle něj ještě stále vhodný čas, proto jsme se ho zeptali, jaké principy jsou podle něj pro úspěch v affiliate klíčové.

Celý článek
Všechny články z blogu