„Na globální trendy nejsme připraveni, v Česku a na Slovensku ještě stále chybí základní osvěta,” říká zakladatelka UX agentury

Zakladatelka UX agentury Consella Daniela Holá nastartovala svoji kariéru v Petit Press a v Ringier Axel Springer. UX se věnuje už 8 let a dnes má na kontě desítky uživatelských testování a stovky hodin analýz výzkumů. Na Affiliate konferenci v Bratislavě promluví o tom, proč je UX testování pro firmy tak důležité. V rozhovoru nám prozradila, v čem majitelé webů nejčastěji chybují a jaká je podle ní nejbližší budoucnost UX u nás a na Slovensku.

       

1. Ve Tvojí přednášce na 5. Affiliate konferencii budeš hovořit o tom, proč je UX důležité jak pro partnery, tak pro inzerenty. Jaký je podle Tebe největší rozdíl mezi weby, které UX věnují pozornost, a těmi, které nikoliv?

Jednoznačne v konverznom pomere. Bez pochýb sa to ukáže v prvom rade vo výkonnosti webu a jeho základných ukazovateľoch. Mnohí marketéri si však neuvedomujú aj vedľajšie dopady. Bežný príklad je vyhľadateľnosť v SERPe. V prípade, ak váš web nie je napríklad optimalizovaný pre mobilné zariadenie, Google váš odkaz vo vyhľadávaní na mobilných zariadeniach potlačí nižšie a zníži vám tak organický dosah. Ani platená reklama vás v tomto nezachráni, čím horšie “skóre”, tým drahšie vás vyjde preklik oproti konkurencii, ktorá cieli na rovnaké kľúčové slovo s vyladenejším webom. UX má oveľa viac dopadov na váš biznis, ako si viete predstaviť.

2. Vnímáš nějaké měnící se trendy a tendence v UX v posledních 8 letech, co se v oboru pohybuješ? 

Trendom už niekoľko rokov je jednoduchosť a čistota. Zabudnite na blikajúce a vyskakujúce okná, otravné bannery, preplnený obsah, desiatky farieb. Užívateľ je od prvej chvíle zaťažovaný rôznymi elementami: súhlas s cookies, pridajte k tomu vyskakújúci online chat, rotujúci banner a ešte aktuálnu zľavu cez modálne okno a váš užívateľ musí minimálne 3 klikmi pozatvarať, to, čo ho nezaujíma a to na webe ešte nič nevidel.

Skúste si spočítať, koľko klikov potrebuje váš zákazník aby vyhľadal a našiel tovar, a potom dokončil nákup. Pre začiatok práce s UX si toto isté skúste otestovať na jednotke vo vašom segmente a porovnajte si číslo.

3. Jakých chyb se firmy z hlediska UX podle Tebe dopouštějí nejčastěji?

Najčastejšia chyba, ktorú u klientov pozorujem, je rozhodovanie a zapracovávanie zmien na webe bez predchádzajúcich potrebných informácií a aj dodatočnom odmeraní dopadov tejto zmeny. Klienti často nevedia, čo spôsobilo pokles prípadne aj nečakaný nárast obratov, nevedia si to vyhodnotiť. Často vyrobia novú featuru, ktorú si od stola vymyslel nadriadený, navrhnú ju, nadizajnujú, nakódia a dajú na web. Funkcia však neprinesie očakávané výsledky, prípadne dokonca ešte môže zhoršiť existujúce výsledky projektu. Celá funkcia tak nakoniec skončí v koši, častokrát ako niekoľko tisícový náklad, ktorý sa už nikdy nevráti. Prečo? Pretože si pred nákladnou úpravou webu v prvom rade neoverili, či vôbec zákazníci o takúto úpravu stoja a v druhom rade, ako má vyzerať, ako má fungovať, kde má byť umiestnená  a pod.

4. Co podle Tebe pro UX bude největší výzvou v nejbližší budoucnosti a jak se na to lze připravit? 

Predikcie z vyspelejších trhov naznačujú, že budúcnosťou webov je hlasové ovládanie, ktoré vyžaduje dobre vyladený web po UX aj po SEO stránke tak, aby tieto programy vedeli web správne čítať.
Ja osobne si myslím, že slovenský a český trh a naši lokálni zákazníci ešte na niečo také nie sú pripravení.
Našou lokálnou výzvou je ešte stále osveta o tom, prečo vôbec UX majú venovať svoj čas a náklady, ako ho správne robiť, vyhodnocovať a pracovať s ním. Toto je pre mňa a mojich kolegov z UX oblasti ešte stále najväčšia výzva.

Více se o UX analýze a designu webu od Daniely dozvíte 11. září na Affiliate konferenciu v Bratislavě ve její přednášce “Prečo je UX dôležité rovnako pre inzerentov aj partnerov a ako ho (ne)robiť”. Pro více informací navštivte web konference nebo se rovnou registrujte v portálu zde.

 

Chci se registrovat

 

 

 

       

Affiliate blog VIVnetworks.com

„Češi a Slováci jsou odvážní a podnikaví, potenciál maďarského trhu je pro ně obrovský,“ tvrdí Marianna Pajda

Marianna Pajda řídí logistickou firmu Csomagküldő.hu (člen Packeta Group, do které spadá i Zasilkovna.cz) a poskytuje odborné poradenství maďarským e-shopům při expanzi do zahraničí. Csomagküldő.hu se díky schopnostem jejího týmu za 4 roky působení blíží k 1 milionu zpracovaných zásilek a meziročně roste o stovky procent. Odbornice na maďarský e-commerce trh na 14. Affiliate konferenci prozradí, na co je třeba se zaměřit, pokud se rozhodujete pro online expanzi do Maďarska.

Celý článek
„S tímom ľudí projekt vždy posuniete ďalej ako s 'one man show',“ říká zakladatel Kombo.sk

V online marketingu se pohybuje od roku 2011 a před dvěma lety založil portál Kombo.sk, který je dnes jedním z nejúspěšnějších affiliate portálů na Slovensku. Na 14. Affiliate konferenci Peter Chodelka prozradí, jak lze vybudovat silnou značku a dosáhnout úspěchu za relativně krátkou dobu. Na rozběhnutí affiliate projektu je podle něj ještě stále vhodný čas, proto jsme se ho zeptali, jaké principy jsou podle něj pro úspěch v affiliate klíčové.

Celý článek
Všechny články z blogu